Z genů vyčtete příjmení|Pátek Lidových novin | 6.10.2017 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 6

Forenzní genetička HaliNa ŠimKová o tom, co všechno policisté vyčtou z genů, proč se jí líbil krimiseriál Pustina a jak nepronudit život.

Na setkání v kavárně dorazila v pestrobarevných šatech – hned po rozhovoru běžela na večírek nadačního fondu Neuron, jenž jí loni udělil Cenu Neuron Prima ZOOM za nejlepší populárněvědecké video. Ovšem kdyby se večírek nekonal, objednaly bychom si další pití a seděly tam spolu ještě dlouho.
Halina Šimková sice dala loni, po patnácti letech, výpověď v Kriminalistickém ústavu, ale u forenzní genetiky zůstala coby pedagožka a popularizátorka. Byl to zřejmě krok tím nejsprávnějším směrem – o svém oboru dokáže vyprávět tak, že by ji člověk poslouchal hodiny.

(...)

HALINA ŠIMKOVÁ (42)

Vyrostla v Pardubicích a po gymnáziu začala studovat farmacii. Po dvou letech studium přerušila a odešla do Prahy, kde pracovala v divadle a vystudovala na vyšší odborné škole obor hračka–maska–loutka. Když jí po pár letech začala chybět milovaná biologie, nastoupila na Přírodovědeckou fakultu UK a rozhodla se specializovat na forenzní genetiku. Animaci na FAMU, s níž také koketovala, už nedostudovala. Patnáct let pracovala v Kriminalistickém ústavu v Praze, od loňska je na volné noze. Vyučuje na třech vysokých školách a věnuje se propagaci bayesovské inference ve forenzních vědách. Za své populárně-vědecké video týkající se forenzní genetiky získala loni Cenu Neuron Prima ZOOM. Je vdaná, má dceru a syna.

Publikováno: Neděle 08.10.2017 13:15

Kategorie: