Wellness je pro zdraví lepší než pobyt u moře|Hospodářské noviny | 3.4.2019 | Rubrika: Příloha - Zdravý život | Strana: 16

(...)

Degenerativní onemocnění pohybového aparátu pomohou zbrzdit radonové koupele. „Radioaktivní vody jsou považovány za fyziologicky nejúčinnější ze všech typů minerálních vod,“ tvrdí asi největší český odborník na tuto problematiku, Viktor Goliáš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj sice dávka ionizujícího záření alfa způsobuje poškození buněčné DNA, avšak zároveň velmi účinně aktivuje mechanismus jejích oprav. Jsou tedy napraveny i chyby, které zářením nevznikly, takže je celkový efekt pozitivní.
Koupel trvá 20 minut při teplotě vody 35 až 37 °C a je následována suchým zábalem po dobu deseti minut. Celkovou kúru tvoří podle typu onemocnění 12 až 24 koupelí. Léčebné účinky radonové terapie nastupují v průběhu prvních dvou týdnů lázeňského pobytu a pokračují dalších několik týdnů až měsíců po poslední koupeli. Radonová terapie však není vhodná pro každého. Je zakázána u dětí, těhotných či kojících žen a onkologických pacientů s neukončenou léčbou.

(...)

Publikováno: Středa 03.04.2019 13:10