Web Přírodovědcem.cz - Lidové noviny, 19.1.

Události týdne ve vědě a zdravotnictví

Lidové noviny | 20.1.2016 | Rubrika: Medicína | Strana: 14 | Téma: Přírodovědecká fakulta

1 Nejstarší evropská protéza

Pozůstatky zřejmě nejstarší známé evropské protézy objevili archeologové na jihu Rakouska. Kostře muže, který žil zhruba před 1500 lety, chyběla sice část levé nohy, na jejím místě však ležely zbytky kůže, dřeva a železný kruh, které mu podle vědců umožňovaly chůzi.

2 Kurzy sebeobrany před pacienty

Ve Fakultní nemocnici Ostrava proběhl kurz profesní sebeobrany pro 80 zaměstnanců, kteří se učili uklidnit agresivní pacienty a případně se i ubránit jejich fyzickému útoku.

3 Tvrdé přistání Falconu

Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX dopravila do vesmíru meteorologickou družici, avšak první stupeň rakety se při přistání na plošinu v Tichém oceánu poškodil. Opětovná použitelnost prvního stupně má zlevnit lety do vesmíru, zatím se dařilo jeho přistání na pevninu, ale ne na plošinu v moři.

4 Superodolní malí živočichové

Želvušky jsou zřejmě nejodolnější tvorové na zemi. Půl milimetru velcí živočichové přežijí var, sucho, tlak větší než na dně oceánu i vysokou radiaci. Japonští vědci teď prokázali, že želvuška přežila třicet let ve zmrazeném stavu o teplotěminus 20 stupňů Celsia a po ohřátí se dokázala rozmnožovat.

5 Web pro budoucí přírodovědce

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy spustila nový web pro případné zájemce o studium přírodních věd, který přehledně představuje studijní obory a nabízí i test, jaký směr může být pro konkrétního člověka zajímavý. Web je na adrese www.prirodovedcem.cz.

Publikováno: Středa 20.01.2016 10:05

Kategorie: