Výzkum v zoo: Krása se pojí s nebezpečím|nazory.aktualne.cz | 15.12.2018 | Rubrika: 1066

V posledním čísle časopisu The Science of Nature nám vyšla práce, která shrnuje výsledky výzkumu zaměřeného na otázku, jak lidé hodnotí krásu savců chovaných v Zoo Praha. Rozumí se krásu vzhledu, a to aniž bychom zohledňovali pohyb a vůbec všechny aktivity daného druhu či přítomnost dalších jedinců, včetně mláďat. Představte si to podobně, jako byste královnu krásy vybírali jenom podle fotografie, aniž byste viděli promenádu v plavkách a všechny další disciplíny, které podobné soutěže provázejí.

Než vysvětlím další, zkuste si sepsat pět nebo deset savců chovaných v naší zoo, kteří jsou podle vás nejkrásnější. Nikoli nejoblíbenější nebo nejzajímavější. Nejkrásnější. Myslím, že až svůj seznam konfrontujete s výsledky našeho výzkumu, budete překvapeni.

Smyslem tohoto výzkumu, který vedl doc. Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, bylo mj. poskytnout vodítka, jak budovat vyvážené kolekce savců v zoologických zahradách, jak si vybírat vlajkové druhy pro ochranářské projekty a také jak přistoupit k propagaci savců, kteří jsou hodnoceni jako oškliví. Jak totiž ukázaly jiné výzkumy, ochranu zvířat, jež považují za krásná, podporují lidé mnohem ochotněji než ochranu těch, která se jim nelíbí.

(...)

Publikováno: Úterý 18.12.2018 12:50