Výstava napoví, jak vypadal pravěký život na Rokycansku - Mladá Fronta, 25.1.

Mladá fronta DNES |

26.1.2016 | Rubrika: Kraj Plzeňský | Strana: 18 | Autor: Ladislav Vaindl | Téma: Přírodovědecká fakulta

Jak asi vypadala příroda na Rokycansku a Plzeňsku v období pravěku, ukazují díla pěti umělců vystavená v rokycanském muzeu. „Výstava je složena z výtvarných děl, trojrozměrných modelů a také skutečných fosilií nebo jejich replik,“ říká Martina Korandová, která je součástí týmu kurátorů expozice s názvem Podivuhodný svět pravěku.
Na plátnech můžete vidět, jak asi před stovkami milionů let vypadal prales na Radnicku nebo Mirošovsku nebo ukázku sopečné činnosti na Rokycansku. Na dalším výjevu je zase vidět sladkovodní žralok pleucaranthus, který se na přelomu karbonu a permu proháněl po jezerech na Nýřansku. „Na dalším obrazu je pak třeba anomalcaris, což byl predátor z prvohor. Našly se otisky na trilobitech, kterými se živil. Jsou známé i fosilní nálezy. Ty pochází ze skryjsko-týřovické pánve. Živočich se ale mohl vyskytovat i na Rokycansku, kde bylo v období ordoviku moře,“ vysvětluje Martina Korandová.
Jediný obraz, který je dělaný na zakázku, zobrazuje okolí Rokycan, konkrétně lokalitu u Klabavy, kde se našly fosilní pozůstatky trilobitů konulárií, graptolytů. Vytvořen byl pro Přírodovědeckou fakultu v Praze. Zajímavostí je také dílo, jemuž dominuje obří mnohonožka. Ta dosahovala až dvou metrů a šlo o největšího známého členovce všech dob. Zbytky tohoto tvora se občas ještě dnes najdou na uhelných haldách na Plzeňsku. Díla vznikla v rámci projektu Paleo art - umění a věda. „Už jako malý kluk jsem obdivoval knihy profesora Josefa Augusty a Eduarda Štorcha, v nichž se vyskytovala různá pravěká zvířata podivuhodných podob a tvarů a pravěcí lidé neohroženě bojující s divokou zvěří a drsnou přírodou. Přímo osmým divem světa pak pro mne byl film Karla Zemana Cesta do pravěku,“ vysvětluje jeden z autorů Petr Modlitba. Jeho slova potvrzuje i vystavený model stegosaura, který si ve slavném snímku zahrál.
A ještě jedna věc přivedla Petra Modlitbu k zájmu o prehistorické období. Je jí obdiv k malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi. I díky tomu obrazy a modely vznikly. Výstava je vlastně poctou tomuto slavnému umělci. Svědčí o tom i obraz Petra Modlitby zachycující edepthosaura. Toto zvíře namaloval i Zdeněk Burian. A to v totožné póze na kameni.
Stejně jako on i pět současných autorů tvoří svá díla pod vedením paleontologů a archeologů. Věnují se tak stále populárnějšímu oboru vědecká obrazová rekonstrukce.
Výstava dodržuje chronologii. Na začátku tak najdete obrazy a fosilie z prvohor, na konci pak ze čtvrtohor. „Asi nejvýznamnější nález je tady originál jediného bezpečně určitelného zbytku dinosaura v České republice. Jedná se o pažní kost iguanodona,“ prozrazuje Martina Korandová. Výstava bude v Rokycanech k vidění do 28. února.

Foto popis| Novinka Martina Korandová z rokycanského muzea představuje novou expozici Podivuhodný svět pravěku.
Foto autor| Foto: Ladislav Vaindl, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj