E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Výstava fosilií a rekonstrukcí "Pravěká Antarktida" v Chlupáčově muzeu - ohlasy v různých médiích

 

 

V České republice bude poprvé vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy

 

Frekvence 1 | 27.9.2015 | 10:00 | Pořad: Zprávy | Téma: Přírodovědecká fakulta



Ladislav JAKUB, moderátor
--------------------
V České republice bude poprvé vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je na svých výpravách čeští geologové. Mezi víc než dvěma stovkami exponátů bude taky dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra ela mosmaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Výstava začíná už v úterý na Přírodovědecké fakultě UniverzityKarlovy v Praze a potrvá dva roky. Paleontolog a odborný garant výstavy Martin Košťák řekl.

Martin KOŠŤÁK, garant výstavy
--------------------
Vlastně je historicky první výstavou fosilií Antarktidy a zatím možná v tuhle tu chvíli asi jediná i v nějakým světovým měřítku, která představuje takovýhle množství antarktických fosilií pro veřejnost.

Ladislav JAKUB, moderátor
--------------------
Expozice nabídne taky kosterní zbytky doposud neznámého křídového mořského ještěra. Objevil ho geolog Radek Vodrážka z České geologické služby na antarktickém ostrově Vega.

 


Poprvé bude v Česku vystavena velká sbírka fosilií z Antarktidy. Představí i zachovalou kostru mořského ještěra

iHNed.cz | 28.9.2015 | Rubrika: life.ihned.cz | Strana: 0 | Autor: ČTK, ads | Téma: Přírodovědecká fakulta


Rozsáhlá sbírka antarktických fosilií vystaví přes 200 exponátů, které geologové nasbírali za šest let svých expedic. Unikátem bude představení jedné ze dvou na světě nalezených zkamenělin mořského ještěra. Výstava potrvá dva roky.

Poprvé bude v České republice vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je čeští geologové na svých několikaletých expedicích. Mezi více než dvěma stovkami exponátů bude i dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra - elasmosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Výstava začne v úterý 29. září v prostorách Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Potrvá dva roky.

"Výstava je v tuto chvíli asi jediná i ve světovém měřítku, která představuje takové množství antarktických fosilií pro veřejnost. Jsou to první stovky exponátů, které se nasbíraly během expedic za šest let v Antarktidě," řekl ČTK paleontolog a odborný garant výstavy Martin Košťák z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty.

Průlom ve zkoumání vývoje člověka: Lidé jsou jako pandy. Co máme společného? - čtěte ZDE

Další informace zveřejní geologové na tiskové konferenci, která se v úterý k otevření výstavy pořádá.

Kosterní zbytky doposud neznámého křídového mořského ještěra jsou jedním ze dvou existujících nálezů těchto mořských plazů na světě z této oblasti. Zachované zkamenělé kosti ještěra tvoří jeho téměř celou pánev, hrudní, bederní a ocasní obratle, části končetin a hrudního koše s úlomky žeber. Ještěra objevil geolog Radek Vodrážka z České geologické služby na ostrově Vega. Trvalo čtyři měsíce, než se ho z antarktické pustiny podařilo přepravit do pražských laboratoří, kde se čistil a konzervoval.

Jedná se o "dlouhokrkého" elasmosaura ze skupiny plesiosaurů a pochází z konce druhohor. Šlo o masožravého dospělého živočicha, který se živil rybami. Jeho velikost vědci odhadují na pět až šest metrů.

V Berlíně vykopali po 24 letech čtyřtunovou hlavu Lenina - čtěte ZDE

Veřejnost může na výstavě zhlédnout ale také desítky amonitů, vyhynulých hlavonožců. "Někteří jsou zachovaní i s perletí, naprosto nádhernou. Raritou jsou také zkamenělá dřeva, která ukazují, jak byla Antarktida porostlá lesy v období pozdní křídy," dodal Košťák. V Antarktidě bylo tehdy klima srovnatelné se současným mírným pásmem.

Expozice nabídne rovněž ukázky dalších mořských organismů, nové druhy zkamenělých živočichů a rostlin i například nejstarší fosilní krytosemenné antarktické rostliny. Za dva roky se výstava nejspíš přesune do Národního muzea v Praze, které o ni projevilo zájem.

 


 

Antarktida odhaluje život v pravěku

 

Právo | 30.9.2015 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 12 | Autor: ČTK) | Téma: Přírodovědecká fakulta


Čeští paleontologové poprvé představili vědecké rekonstrukce vybraných křídových a třetihorních ekosystémů Antarktidy.

Obrazy ukazují, jak kontinent vypadal v době extrémně teplého klimatu. Namaloval je výtvarník Petr Modlitba. Veřejnost si je může prohlédnout v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jsou součástí výstavy Pravěká Antarktida, která nabízí především rozsáhlou sbírku fosilií z Antarktidy včetně dobře zachované části kostry druhohorního mořského ještěra – plesiosaura.
Kostra je stará zhruba 75 miliónů let a spolu s více než dvěma stovkami dalších exponátů ji objevili čeští geologové na svých několikaletých expedicích po Antarktidě. Součástí expozice jsou také 3D naučné animace, které ukazují vývoj biodiverzity v několika obdobích. První z nich, kterou přírodovědci vytvořili, je o životě v moři.
„Rekonstrukce (obrazy), které vznikly, jsou svého druhu jediné na světě. Snažili jsme se přiblížit, jak vypadalo dané prostředí v určité době, zrekonstruovat nejen krajinu, ale hlavně zvířata, která tam žila, a také rostliny. Právě Antarktida byla svého času bohatá na život na dně moří i na pevnině. Byly tam lesy a spousta flóry,“ řekl na tiskové konferenci paleontolog a geolog Radek Vodrážka z České geologické služby. Zatím čtyři oleje na plátně znázorňují období třetihor i starší výjevy z doby dinosaurů, jeden z nich například pohled na třetihorní krajinu s tučňáky, kteří tehdy dosahovali výšky až dvou metrů.


Výtvarník Modlitba s přírodovědeckou fakultou úzce spolupracuje. Při obrazových rekonstrukcích se podle něj fantazie nesmí přehánět.
„Naopak je to striktně podřízeno odborníkům. Nikdy obrazy netvořím sám, vždy v týmu. Domlouváme se na tom, co by mělo na obraze být, nastuduji si co nejvíce informací. Pak udělám mnoho náčrtků, které dále konzultuji s odborníky,“ popsal.
Výstava, která potrvá dva roky, je otevřena každou středu. Nabízí ke zhlédnutí desítky amonitů (vyhynulých hlavonožců), zkamenělá dřeva, nové druhy zkamenělých živočichů a rostlin i například nejstarší fosilní krytosemenné antarktické rostliny. Doprovázejí ji fotografie z geologických expedic i české polární stanice Johann Gregor Mendel, která se nachází na ostrově Jamese Rosse. Tam z nedalekých ostrovů přepravovali vědci nálezy většinou svépomocí na zádech a na člunu.
Geologové se na Antarktidu dostali v rámci projektu podporovaného ministerstvem životního prostředí, který skončil v roce 2012. Jeho rozpočet se pohyboval v řádu desítek miliónů korun, jen dvouměsíční pobyt jednoho odborníka vyšel na 300 tisíc korun. Doprava nálezů do Česka byla náročná a trvala čtyři roky. (

Výstava, která potrvá dva roky, je otevřena každou středu

 


 

vědci zjistili, že...

E15 | 30.9.2015 | Rubrika: Nakonec | Strana: 18 | Autor: čtk | Téma: Přírodovědecká fakulta


…lze v obrazech zrekonstruovat dávné ekosystémy Antarktidy

Čeští paleontologové poprvé představili vědecké rekonstrukce vybraných křídových a třetihorních ekosystémů Antarktidy.
Obrazy výtvarníka Petra Modlitby ukazují, jak kontinent vypadal v době extrémně teplého klimatu. Veřejnost si je může prohlédnout v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Jsou součástí výstavy Pravěká Antarktida, která nabízí rozsáhlou sbírku zkamenělin z Antarktidy včetně dobře zachované části kostry druhohorního mořského ještěra – plesiosaura. Kostra je stará zhruba 75 milionů let a spolu s více než dvěma stovkami dalších exponátů ji objevili čeští geologové během několikaletých expedic po Antarktidě. Součástí výstavy jsou také 3D naučné animace, jež ukazují vývoj biodiverzity v několika obdobích. První z nich je o životě v moři.
„Rekonstrukce jsou svého druhu jediné na světě. Snažili jsme se přiblížit, jak vypadalo dané prostředí v určité době, zrekonstruovat nejen krajinu, ale hlavně zvířata, která tam žila, a také rostliny,“ uvedl paleontolog a geolog Radek Vodrážka z České geologické služby. „Právě Antarktida byla svého času bohatá na život na dně moří i na pevnině. Byly tam lesy a spousta flóry,“ dodal.
Zatím čtyři oleje na plátně znázorňují období třetihor i starší výjevy z doby dinosaurů, jeden z nich například pohled na třetihorní krajinu s tučňáky, kteří tehdy dosahovali až dvou metrů.
 


 

Poprvé bude v Česku vystavena velká sbírka fosilií z Antarktidy

 

Praha - Poprvé bude v České republice vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je čeští geologové na svých několikaletých expedicích. Mezi více než dvěma stovkami exponátů bude i dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra - elasmosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Výstava začne v úterý 29. září v prostorách Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Potrvá dva roky.

http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/poprve-bude-v-cesku-vystavena-velka-sbirka-fosilii-z-antarktidy/1263247


 

Poprvé bude v Česku vystavena velká sbírka fosilií z Antarktidy

Poprvé bude v České republice vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je čeští geologové na svých několikaletých expedicích. Mezi více než dvěma stovkami exponátů bude i dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra - elasmosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Výstava začne v úterý 29. září v prostorách Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Potrvá dva roky.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-blesk-praha/345620/poprve-bude-v-cesku-vystavena-velka-sbirka-fosilii-z-antarktidy.html

 


 

Poprvé v Česku. Výstava velké sbírky fosilií z Antarktidy

 

Poprvé bude v České republice vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je čeští geologové na svých několikaletých expedicích. Mezi více než dvěma stovkami exponátů bude i dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra - elasmosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Výstava začne v úterý 29. září v prostorách Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Potrvá dva roky.

 

http://www.tyden.cz/rubriky/relax/ostatni/poprve-v-cesku-vystava-velke-sbirky-fosilii-z-antarktidy_357145.html


 

 Přijďte se podívat na pravěkou Antarktidu

Paleontolog Radek Vodrážka s nálezem amonita rodu Eupachydiscus. Svrchní křída, ca 80 mil. let.

 

V Chlupáčově muzeu na Přírodovědecké fakultě v Praze je k vidění kostra plesiosaura, všelijaké další zkameněliny, obrazové rekonstrukce zaniklé přírody nejjižnějšího kontinentu a naučné animace. Výstava potrvá dva roky. Je otevřená každou středu.

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/veda-a-my/obrazem-prijdte-se-podivat-na-pravekou-antarktidu_357422.html


 

Výstava Pravěká Antarktida ukazuje i nové vědecké rekonstrukce

Praha -  Čeští paleontologové poprvé představili vědecké rekonstrukce vybraných křídových a třetihorních ekosystémů Antarktidy. Obrazy ukazují, jak kontinent vypadal v době extrémně teplého klimatu. Namaloval je výtvarník Petr Modlitba. Veřejnost si je může prohlédnout v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jsou součástí výstavy Pravěká Antarktida, která nabízí především rozsáhlou sbírku fosilií z Antarktidy včetně dobře zachované části kostry druhohorního mořského ještěra – plesiosaura.


Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/vystava-praveka-antarktida-ukazuje-i-nove-vedecke-rekonstrukce-20150930.html

 


Výstava Pravěká Antarktida ukazuje i nové vědecké rekonstrukce

6.10.2015 14:02 

Rekonstrukce křídového moře včetně vystaveného plesiosaura. Autorem ilustrace Petr ModlitbaRekonstrukce křídového moře včetně vystaveného plesiosaura. Autorem ilustrace Petr Modlitba

 

Zdroj | Přírodovědecká fakulta UK v Praze

Čeští paleontologové poprvé představili vědecké rekonstrukce vybraných křídových a třetihorních ekosystémů Antarktidy. Obrazy ukazují, jak kontinent vypadal v době extrémně teplého klimatu. Namaloval je výtvarník Petr Modlitba. Veřejnost si je může prohlédnout v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jsou součástí výstavy Pravěká Antarktida, která nabízí především rozsáhlou sbírku fosilií z Antarktidy včetně dobře zachované části kostry druhohorního mořského ještěra - plesiosaura.

Kostra je stará zhruba 75 milionů let a spolu s více než dvěma stovkami dalších exponátů ji objevili čeští geologové na svých několikaletých expedicích po Antarktidě. Součástí expozice jsou také 3D naučné animace, které ukazují vývoj biodiverzity v několika obdobích. První z nich, kterou přírodovědci vytvořili, je o životě v moři.

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystava-praveka-antarktida-ukazuje-i-nove-vedecke-rekonstrukce


 

Magazín Leonardo – Neživá příroda

Chlupáčovo muzeum historie Země - Foto: Petr Jan Juračka,  Přírodovědecká fakulta UK Praha

Chlupáčovo muzeum historie ZeměFoto: Petr Jan Juračka, Přírodovědecká fakulta UK Praha

Kdo se dnes chytá na Antarktidu, měl by vedle pořádných bot a tmavých brýlí pamatovat i na kurz přežití. I v létě tu teploty zůstávají alespoň deset stupňů pod nulou a kolem se rozléhá bílo a pusto. Nebylo tomu tak ale vždycky.

Ve svrchní křídě, která se označuje také jako období skleníku, se tu průměrné teploty pohybovaly mezi 17 a 19 stupni Celsia. A tomu odpovídala i zdejší fauna a flora, která měla k dnešním tučňákům a lišejníkům pořádně daleko. Před 75 miliony let tu žil například i plesiosaurus, šestimetrový mořský ještěr, jehož nebývale zachovalou kostru se podařilo najít českým paleontologům. 

Seznámit se s ní i se spoustou dalších obyvatel tehdejší kvetoucí a barevné Antarktidy, se můžete v Chlupáčově muzeu na Přírodovědecké fakultě UK. Zbrusu novou výstavou Vás provede středeční Magazín Leonardo. 

http://www.rozhlas.cz/leonardo/avizo/_zprava/1539908


 

Pořad Planetárium - Český rozhlas Sever, 10.10. 2015

Zkameněliny z Antarktidy: paleontolog Radek Vodrážka; Hrdličkovo muzeum člověka - expozice: antropolog Marco Stella

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3487424


 

Pořad Planetárium - Český rozhlas Sever, 17.10. 2015

Obrazové rekonstrukce pravěké Antarktidy: malíř Petr Modlitba

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3492273

 


 

Pravěká Antarktida v Praze

 

Lidové noviny | 21.10.2015 | Rubrika: Medicína & věda | Strana: 16 | Autor: jet | Téma: Přírodovědecká fakulta


Dlouhodobou výstavu fosilií z Antarktidy můžete najít v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultěUniverzity Karlovy v Praze. Kromě fakulty se na ní podílí Česká geologická služba. Unikátní nálezy byly získány během českých expedicvAntarktidě v rámci projektu geologického výzkumu a mapování tohoto kontinentu.
Vystaveny jsou 75 milionů roků staré unikátní kosterní zbytky doposud neznámého křídového mořského ještěra plesiosaura, i fosilní zbytky mořských a kontinentálních organismů, z nichž některé ještě nebyly vědecky popsány. Zhlédnout je možné vědecké rekonstrukce vybraných křídových a třetihorních ekosystémů, které ukazují Antarktidu v obdobích extrémně teplého klimatu. Chlupáčovo muzeum sídlí v ulici Albertov 6 v Praze 2, pro návštěvníky je otevřeno ve středu od 10 do 17 hodin.


 

V Chlupáčově muzeu je možné navštívit pravěkou Antarktidu

plesiosaurus_antarktida_-_gs_-_kopie

Výstava fosilií, které mají svůj původ na nejjižnějším kontinentu, je unikátní nejen v našem českém, ale prakticky i ve světovém měřítku. Veřejná prezentace, na níž pracovníci Přírodovědecké fakulty UK spolupracovali s kolegy z České geologické služby, potrvá celé dva roky. Veřejnosti je přístupná v otvíracích hodinách Chlupáčova muzea, a to každou středu mezi 10 – 17 hodinou.

Výstava je v tuto chvíli pravděpodobně jediná i ve světovém měřítku, která představuje takové množství antarktických fosilií pro veřejnost. Jsou to první stovky exponátů, které byly nasbírány během expedic za šest let.

V rámci expozice budou vystaveny unikátní kosterní zbytky doposud neznámého křídového mořského ještěra (plesiosaura), které představují jeden ze dvou existujících nálezů těchto mořských plazů na světě z této oblasti, dále pak nálezy fosilních zbytků mořských a kontinentálních organizmů, z nichž některé ještě nebyly vědecky popsány.

 

http://21stoleti.cz/2015/10/19/v-chlupacove-muzeu-je-mozne-navstivit-pravekou-antarktidu/


 

Výstava Pravěká Antarktida ukazuje i nové vědecké rekonstrukce

 

Čeští paleontologové poprvé představili vědecké rekonstrukce vybraných křídových a třetihorních ekosystémů Antarktidy. Obrazy ukazují, jak kontinent vypadal v době extrémně teplého klimatu. Namaloval je výtvarník Petr Modlitba. Veřejnost si je může prohlédnout v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jsou součástí výstavy Pravěká Antarktida, která nabízí především rozsáhlou sbírku fosilií z Antarktidy včetně dobře zachované části kostry druhohorního mořského ještěra - plesiosaura.

foto

Fosilie představuje výstava s názvem Pravěká Antarktida, která je k vidění od 29. září v pražském Chlupáčově muzeu historie Země. Jeden z exponátů - Amonit z rodu Eupachydiscus - patří k největším z nálezů, které objevil český paleontolog Radek Vodrážka na ostrově Jamese Rosse. ČTK Kamaryt Michal

Kostra je stará zhruba 75 milionů let a spolu s více než dvěma stovkami dalších exponátů ji objevili čeští geologové na svých několikaletých expedicích po Antarktidě. Součástí expozice jsou také 3D naučné animace, které ukazují vývoj biodiverzity v několika obdobích. První z nich, kterou přírodovědci vytvořili, je o životě v moři.

"Rekonstrukce (obrazy), které vznikly, jsou svého druhu jediné na světě. Snažili jsme se přiblížit, jak vypadalo dané prostředí v určité době, zrekonstruovat nejen krajinu, ale hlavně zvířata, která tam žila, a také rostliny. Právě Antarktida byla svého času bohatá na život na dně moří i na pevnině. Byly tam lesy a spousta flóry," řekl dnes na tiskové konferenci paleontolog a geolog Radek Vodrážka z České geologické služby.

Zatím čtyři oleje na plátně znázorňují období třetihor i starší výjevy z doby dinosaurů, jeden z nich například pohled na třetihorní krajinu s tučňáky, kteří tehdy dosahovali až dvou metrů.

Výtvarník Modlitba s přírodovědeckou fakultou úzce spolupracuje. Při obrazových rekonstrukcích se podle něj fantazie nesmí přehánět. "Naopak je to striktně podřízeno odborníkům. Nikdy obrazy netvořím sám, vždy v týmu. Domlouváme se na tom, co by mělo na obraze být, nastuduji si co nejvíce informací. Pak udělám mnoho náčrtků, které dále konzultuji s odborníky," popsal svoji práci.

Výstava, která potrvá dva roky, je otevřena každou středu. Nabízí ke zhlédnutí desítky amonitů (vyhynulých hlavonožců), zkamenělá dřeva, nové druhy zkamenělých živočichů a rostlin i například nejstarší fosilní krytosemenné antarktické rostliny. Doprovází ji fotografie z geologických expedic i české polární stanice Johann Gregor Mendel, která se nachází na ostrově James Ross. Tam z nedalekých ostrovů přepravovali vědci mnohakilogramové nálezy většinou svépomocí na zádech a na člunu.

Geologové se na Antarktidu dostali v rámci velkého projektu podporovaného ministerstvem životního prostředí, který skončil v roce 2012. Jeho rozpočet se pohyboval v řádu desítek milionů korun, jen dvouměsíční pobyt jednoho odborníka vyšel podle Vodrážky na 300.000 korun. Také doprava nálezů do Česka byla náročná a trvala čtyři roky.

Autor: ČTK
www.ctk.cz 

 

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vystava-praveka-antarktida-ukazuje-i-nove-vedecke-rekonstrukce/1263905


Čeští vědci zbořili mýty o Antarktidě. Bývaly tu lesy, rostliny, dinosauři a dvoumetroví tučňáci

 

Lidé mají o Antarktidě představu jako o kontinentu věčného sněhu a ledu. Jenže před 35 miliony let tu byly husté lesy, bohatá flóra a desítky rozmanitých živočichů na pevnině i ve vodě. Teplota dosahovala 15-17 stupňů, po Antarktidě se pohybovali dvoumetroví tučňáci, dinosauři či mořští ještěři. Lepšímu poznání pravěké Antarktidy přispěl několikaletý výzkum českých vědců. Výsledky jejich badatelského úsilí jsou nyní k vidění i v Česku, v pražském Chlupáčově muzeu historie Země. "Ještě před půl milionem let se v některých částech Antarktidy dařilo menším stromům," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Radek Vodrážka, geolog, jenž na kontinentu učinil několik světově významných objevů.

http://magazin.aktualne.cz/cesti-vedci-zborili-myty-o-antarktide-byvaly-tu-lesy-rostlin/r~9e084f14771f11e5b605002590604f2e/


 

ČRo Plus, Magazín Leonardo, 7. 10. 2015

 

Manipulování s emisemi, kterého se dopustila firma Volkswagen, ukazuje, proč smogu neubývá přesto, že se normy zpřísňují. Dá se vůbec vyčíslit objem takto zatajených emisí? Další téma: prehistorická antarktická fauna a flóra. Připravila Tereza Burianová.

 

http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Plus&porad%5B%5D=Magaz%C3%ADn+Leonardo&zobrazNevysilane=1&offset=10

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3487069  (začíná v čase 8:17) 


 

Český rozhlas Sever - Planetárium, 31. 10. 2015

 

Geologie Antarktidy - Václav Kachlík 

 

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3501176


 

Publikováno: Úterý 29.09.2015 12:15

Akce dokumentů

Kategorie: