Vyschne celé Aralské jezero?|ČRo - dvojka.cz | 11.9.2018

„Město Aralsk je na suchu, vymizeli ptáci, ryby i rybáři. Na dně zůstala sůl, kterou vítr rozfoukal po okolních polích, a ta přestala plodit. Stala se velká ekologická katastrofa. Podle mě jde o největší ekologickou katastrofu světu způsobenou člověkem,“ uvádí v Meteoru hydrogeolog Bohumír Jánský z Přírodovědecké fakulty UK.
Satelitní snímky jezera pořizované během posledních desetiletí jsou skutečně zdrcující a všeříkající. Problém spočívá mimo jiné v tom, že voda z říčních toků, která původně zásobovala jezero, se odvádí kanálem přes suchou poušť, kde se odpařuje.
„Než voda doteče přes poušť kanálem dlouhým i s řadou odboček asi 2400 km, tak se z ní vypaří dvě třetiny až tři čtvrtiny objemu. Kanál je široký a nezakrytý. Když jsem tam byl se studenty poprvé v roce 1989 ještě v dobách Sovětského svazu, už tehdy jsme viděli, jak nesmyslně šla do každého záhonku voda, vše po povrchu a obrovsky se vypařovala,“ popisuje Bohumír Jánský.

(...)

Publikováno: Středa 12.09.2018 10:00