Více remízků a ochrany půdy Mladá fronta DNES | 23.9.2017 | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 18

MF DNES se zeptala lídrů nejsilnějších stran, jak chtějí v parlamentu řešit problémy kraje

VOLBY 2017

STŘEDNÍ ČECHY Středočeský kraj trpí velkou zastavěností půdy, a to zejména v okolí Prahy. Přibývá nových domů, ale i průmyslových a logistických hal. Podle údajů Českého statistického úřadu se osevní plochy ve Středočeském kraji od roku 1993 snížily téměř o 90 tisíc hektarů a bude hůř. Analýza Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy odhalila, že je už nyní v kraji určeno k další zástavbě 33 tisíc hektarů půdy, což činí 3 % rozlohy kraje. Prstenec kolem Prahy je atraktivním místem k životu, stěhují se do něj jak samotní Pražané, tak lidé z celé České republiky. Tlak na další výstavbu je ohromný.
Oslovení kandidáti do Poslanecké sněmovny v případě ochrany životního prostředí ve Středočeském kraji často zmiňují zemědělskou půdu a nutnost zastavení jejího dalšího velkého úbytku. Neméně často uvádějí i nutnost návratu remízků, mokřadů a rybníků do krajiny, aby ta díky tomu lépe odolávala erozi, suchům i dešťům.
Miroslav Kalousek (TOP 09) hovoří o týrání přírody, Jan Skopeček (ODS) o věrozvěstech globálního oteplování a Tomio Okamura (SPD) o autech poháněných dřevoplynem. Při čtení jejich názorů se nudit rozhodně nebudete.

(...)

Celý článek zde