E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518|média

 

Studio 6| ČT24|4.12.2018

Pořad ke  zhlédnutí zde.


 

Česká televize|Věda24|25.11.2018

Pořad ke zhlédnutí zde


Vesmír | 12.7.2018 | Rubrika: Kartografie | Strana: 46
První mapa Čech vznikla před 500 lety​

Zajímavá rukopisná kopie z Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK pochází z konce 18. století od neznámého autora Vincence Brosche (1787). Tam se nachází i rukopisná kopie z originálu litoměřické knihovny od žitenického katolického kněze a kartografa Františka J. Kreibicha. Podle kopie pak vydal zmenšeninu v Bílejovského Kronice církevní (1816) a byla vytištěna i v díle Antonína Frindta Kirchengeschichte Böhmens (3. díl, 1872). Podstatné bylo, že Kreibich opět uvedl autora mapy, který byl dlouho neznámý. Dokonalou černobílou kopii v původní velikosti pořídil Václav Švambera roku 1936 pro vědeckou edici starých českých map Monumenta cartographica Bohemiae s komentářem Ivana Honla a Karla Kuchaře.


 

 

Lidové noviny | 16.6.2018 | Rubrika: Příloha - Orientace / Výběr | Strana: 30
Geografové Klaudyánovi


Že Klaudyánova mapa slaví 500. výročí, jsme již psali. Litoměřické biskupství, její majitel, vydalo novou reprodukci.
Za avízo ale stojí i výstava, kterou ve svých prostorech připravila Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK (její Knihovna geografie a Mapová sbírka). Ukazuje nejen reprodukce Klaudyánovy mapy, ale i zvětšeniny jejích zajímavých pasáží, které se jinak musejí luštit lupou. A širší souvislosti. Jednak historické – první mapa Čech vycházela ze vzorů, které uvidíte. Pak souvislosti evropské – Klaudyánova mapa se uchovala v jediném výtisku, ale šířila se reprodukcemi v prestižních knihách své doby, třeba v Kosmografii Sebastiana Münstera. Jsou tu i přesahy odborné – například kartometrická analýza v programu MapAnalyst, která ukazuje, kde a nakolik se souřadnice 500 let staré mapy odlišují od reality.


Zpravodajství ČTK| 22.5.2018
Zájemci se mohou seznámit s nejstarší mapou Česka z roku 1518

Reprodukci první mapy Českého království, která byla vydaná v roce 1518 v Norimberku, si od středy mohou zájemci prohlédnout v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na Albertově. Takzvaná Klaudyánova mapa, nazvaná podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána, se dochovala v jediném výtisku. Proč a pro koho vznikla, se dodnes neví. O výstavě informovala PřF UK v dnešní tiskové zprávě.
Podle autorky výstavy a ředitelky mapové sbírky na PřF UK Evy Novotné je mapa významná nejen pro českou, ale i pro evropskou kartografii. Má podobu ilustrovaného jednolistu, který se skládá ze tří částí. "Kolik bylo vytištěno výtisků, nikdo netuší. Fakt, že originálních výtisků nebylo mnoho, dokládá skutečnost, že již od 16. století byly pořizovány rukopisné a nákladné kopie mapy," uvedla Novotná. Dochovaný výtisk pochází z litoměřického biskupství. Kolem roku 1750 ho katolický kněz a historik Gelasius Dobner daroval biskupovi Emanuelovi Arnoštovi z Valdštejna.

(...)


deník.cz|22.5.2018
Zájemci se mohou seznámit s nejstarší mapou Česka z roku 1518

Reprodukci první mapy Českého království, která byla vydaná v roce 1518 v Norimberku, si od středy mohou zájemci prohlédnout v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na Albertově.
(...)

Podle autorky výstavy a ředitelky mapové sbírky na PřF UK Evy Novotné je mapa významná nejen pro českou, ale i pro evropskou kartografii. Má podobu ilustrovaného jednolistu, který se skládá ze tří částí. "Kolik bylo vytištěno výtisků, nikdo netuší. Fakt, že originálních výtisků nebylo mnoho, dokládá skutečnost, že již od 16. století byly pořizovány rukopisné a nákladné kopie mapy," uvedla Novotná. Dochovaný výtisk pochází z litoměřického biskupství. Kolem roku 1750 ho katolický kněz a historik Gelasius Dobner daroval biskupovi Emanuelovi Arnoštovi z Valdštejna.

Celý článek ke stažení zde


tyden.cz | 23.5.2018 | Rubrika: Ostatní 
Nejstarší česká mapa z roku 1518 bude k prohlédnutí v Praze

Reprodukci první mapy Českého království, která byla vydaná v roce 1518 v Norimberku, si od středy mohou zájemci prohlédnout v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na Albertově. Takzvaná Klaudyánova mapa, nazvaná podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána, se dochovala v jediném výtisku. Proč a pro koho vznikla, se dodnes neví. O výstavě informovala PřF UK v tiskové zprávě.

Celý článek zde


Biskupství litoměřické|23.5.2018
Zájemci se mohou seznámit s nejstarší mapou Čech z roku 1518

(...)

Podle autorky výstavy a ředitelky mapové sbírky na PřF UK Evy Novotné je mapa významná nejen pro českou, ale i pro evropskou kartografii. Má podobu ilustrovaného jednolistu, který se skládá ze tří částí. "Kolik bylo vytištěno výtisků, nikdo netuší. Fakt, že originálních výtisků nebylo mnoho, dokládá skutečnost, že již od 16. století byly pořizovány rukopisné a nákladné kopie mapy," uvedla Novotná. Dochovaný výtisk pochází z litoměřického biskupství. Kolem roku 1750 ho katolický kněz a historik Gelasius Dobner daroval biskupovi Emanuelovi Arnoštovi z Valdštejna.

Celý článek zde


www.ahaonline.cz|24.5.2018
Vystavili unikát starý 500 let: První tištěná mapa Čech - Je obráceně!

Celý list má rozměry 126 krát 64 centimetrů. „Samotná mapa je ve spodní části listu a má rozměry 46 na 55 centimetrů. Je orientovaná jižně a spočítáme na ní 280 sídlištních značek,“ vysvětlila autorka výstavy Eva Novotná. Právě podle značek poznáme, zda byla města husitská s kalichem, katolická se zkříženými klíči, královská s korunkou, či panská označená štítem. Hrady a tvrze poznáme podle věže.

Celý článek zde


www.zemeric.cz|22.5.2018
Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518

Výstava v presali Mapove sbirky Přírodovědecké fakulty UK v Praze 2, Albertov 6, 2. patro je otevřena: po-pá 9.00-17.00 od 23. 5. do 31. 12. 2018 (kromě svátků). 

Výstava představuje první samostatnou podrobnou mapu Českého království, její odvozeniny i rámec doby. Nazývá se podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána. Ilustrovaný jednolist, dřevořez s mapou se zachoval v jediném výtisku uloženém v Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Mapa je jižně orientovaná. Tyto cestovní mapy se používaly s kompasem s malými slunečními hodinami. Pozoruhodné je zejména české, dodnes srozumitelné názvosloví díla. 

(...)

celý článek zde


www.parlamentnilisty.cz|28:2:2018
ČNB: Mince připomene 500. výročí vydání Klaudyánovy mapy​

Česká národní banka vydává letošní první stříbrnou minci. Ta vznikla u příležitosti 500 let od vydání Klaudyánovy mapy, nejstarší mapy části našeho státního území. Pamětní mince v nominální hodnotě 200 korun bude k dostání od 28. února 2018.
(...)

celý článek zde


https://bulletinskip.skipcr.cz
Camociovy mapy jsou součástí rejstříku UNESCO Paměť světa

Dne 5. dubna 2018 převzal děkan Přírodovědecké fakulty RNDr. Jiří Zima, CSc., od ministra kultury ČR PhDr. Ilji Šmída certifikát potvrzující zápis renesančních Camociových map do prestižního seznamu Paměť světa UNESCO(Memory of the World). Mezinárodní poradní výbor (International Advisory Committee, IAC) programu UNESCO Paměť světa doporučil zápis 78 nových nominací do tohoto mezinárodního seznamu. 

(...)

celý článek zde


 

Publikováno: Čtvrtek 24.05.2018 10:55

Akce dokumentů

Kategorie: