Velká bitva OLEJŮ Rodina DNES | 29.7.2016 | Rubrika: Zdraví - David Storch

(...)

PŘÍRODA U KONCE S DECHEM

Palmový olej má však máslo na hlavě, i co se týče ekologické zátěže. Palma olejná, ze které se získává, se pěstuje především v Malajsii a Indonésii. Pro tamní obyvatele je významným zdrojem příjmů, byť z hlediska západního světa zanedbatelných. Jedná se totiž o nejlevnější olej na světě.
To umožňují nízké výrobní náklady dané levnou pracovní silou a také vysoký hektarový výnos. Zatímco výnosy např. řepkového a olivového oleje jsou asi 3 tuny na hektar, u palmového je to minimálně 5 tun na hektar a některé údaje dokonce hovoří až o 12 tunách na hektar. Nelze se tedy divit, že místní obchodníci, často podporovaní bezskrupulózními nadnárodními koncerny, kácejí zdejší deštné pralesy a zakládají nové a nové plantáže. Každou hodinu padne území o velikosti 300 fotbalových hřišť.
Jak to tam vypadá? To ví profesor David Storch z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

(...)

Publikováno: Pátek 29.07.2016 14:35