Vědkyně a cestovatelka pojmenovala řasu po Zikmundovi|Mladá fronta DNES | 16.4.2019 | Rubrika: Kraj Zlínský | Strana: 15

Jméno Miroslava Zikmunda už není známé jen mezi cestovateli a spisovateli, ale také v odborných biologických kruzích. Studentka hydrobiologie Marie Bulínová po něm pojmenovala jeden druh rozsivky, což je jednobuněčný organismus, řasa, která žije v jakékoliv vodě a slouží jako ukazatel její kvality. Vzorek získala při své výpravě do Antarktidy. Mladá vědkyně bude jedním z hostů 23. ročníku cestovatelského festivalu Neznámá země, který včera odstartoval ve Zlíně a potrvá až do konce dubna.
„Přišlo mi to příznačné, pojmenovat rozsivku z Antarktidy po panu Zikmundovi, protože je to jediný světadíl, který nenavštívil,“ uvedla Bulínová, která právě dokončuje magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „Nejdříve se dlouho smál a pak jsem mu musela slíbit, že objevím ještě nějakou jinou rozsivku, kterou pojmenuji po jeho příteli Jiřím Hanzelkovi. Prý by nemohl dopustit, aby měl něco jen sám, bez svého parťáka,“ doplnila studentka.

(...)

Publikováno: Pondělí 06.05.2019 15:30