Vědci z Přírodovědecké fakulty UK získali špičkový mikroskop pro výzkum nových materiálů|

Přírodovědecká fakulta UK má od poloviny ledna k dispozici zbrusu novou laboratoř elektronové mikroskopie. Její ústřední součástí je elektronový mikroskop JEM-NEOARM 200F od japonské firmy JEOL. Fakulta přístroj získala díky finanční dotaci určené pro projekt CUCAM (Charles University Centre of Advanced Materials – Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů).
Za vznikem projektu CUCAM stojí uznávaný chemik Petr Nachtigall, kterému se podařilo získat pro sedmnáctičlenný vědecký tým nejen finanční podporu ve výši 215 milionů Kč, ale především dokázal na Přírodovědeckou fakultu UK přivést excelentní chemiky v čele s prof. Jiřím Čejkou a prof. Russellem Morrisem z University of St Andrews.
Nový mikroskop, jenž umožňuje pozorování tenkých preparátů při vysokém rozlišení a zvětšení, je v oboru elektronové mikroskopie horkou novinkou, protože na trhu se objevil teprve v polovině loňského roku. Mikroskop je vybaven autoemisní katodou a umožňuje i měření v kryogenním módu.
Sestavit a naladit tento složitý mikroskop trvá poměrně dlouhou dobu – týdny, či spíše měsíce. Výsledek však rozhodně stojí za to. Mikroskop nyní disponuje rozlišením 0,8 A, což je vynikající parametr, skýtající badatelům zcela nové možnosti. Členové výzkumného týmu, kteří s mikroskopem již začínají naplno pracovat, doufají, že se jim i díky tomuto přístroji podaří opět o pár kroků postoupit ve výzkumu na poli materiálového inženýrství.

(...)

Publikováno: Úterý 09.04.2019 13:10