Věda, nebo architektura? Obojí - Vladimír Vondrejs, Mladá Fronta Dnes, 14.12. 20105

Neobvyklou výstavu nabízí nově olomoucká Pevnost poznání.
K vidění jsou zde tensegrity, tedy netradiční struktury pohybující se na rozhraní mezi vědou, architekturou a sochařstvím.
Jejich autorem je molekulární biolog a výtvarník Vladimír Vondrejs. „Označení tensegrity pochází od amerického architekta a myslitele Buckminstera Fullera, objevitele a propagátora nového principu staveb, jejichž integrita nezávisí na gravitaci, nýbrž na vnitřním napětí,“ popsal Vondrejs, jenž mimo jiné vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Právě matematik a vynálezce Fuller se proslavil prostřednictvím takzvaných geodésických dómů. Jejich tvar úsečí koule zajišťuje zastřešení velkých ploch, například sportovišť, skladišť, koncertních síní, obchodních center nebo skleníků. Tento typ architektury dal vzniknout mimo jiné třeba budově The Montreal Biosphere, kterou Fuller vytvořil pro EXPO v Montrealu v roce 1967. Vondrejsova výstava bude v pevnosti k vidění do konce ledna.

Publikováno: Úterý 15.12.2015 11:35

Kategorie: