Věda je ideálním oborem pro přerostlé děti|Deník Víkend | 6.1.2018 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 8

Biochemik Tomáš Koblas se léčbou diabetu zabývá déle než deset let. Loni získal cenu Discovery Award, již uděluje společnost Novartis mladým vědcům, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli medicínského výzkumu. Metoda přeprogramování buněk, na níž jeho tým pracoval od roku 2013, způsobí v budoucnosti absolutní převrat v léčbě cukrovky, jedné z nejčastějších civilizačních chorob. Přenesení výsledků studie do klinické praxe by totiž znamenalo pro většinu pacientů naprostý zlom v životě - zbavili by se inzulinových injekcí a předešli by dalším vážným komplikacím, které jsou s tímto onemocněním spojeny.

(...)

RNDr. Tomáš Koblas, Ph. D. (*1978) absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2004 je členem pracovního týmu Laboratoře Langerhansových ostrůvků Centra experimentální medicíny IKEM. Působil na stážích v USA, Izraeli, Belgii, Francii a Itálii. Je řešitelem nebo spoluřešitelem řady výzkumných projektů v diabetologii. Loni získal ocenění v soutěži Discovery Award, která jsou udělována společností Novartis českým výzkumníkům do 40 let.

Publikováno: Pondělí 08.01.2018 09:30

Kategorie: