Ve vědě Leibnizovo jméno žije|Lidové noviny | 10.12.2018 | Rubrika: Domov | Strana: 5

(...)

Leibnizovci jsou samozřejmě mezinárodně činí. Dle Haubricha Seca mají 4500 zahraničních spoluprací (čili kontraktů), přičemž 60 procent projektů řeší v Evropě a 25 procent v Asii. Kontakty s Němci pěstují i někteří Češi.
„Již více než třicet let spolupracujeme s Leibnizovým institutem pro rostlinnou genetiku a výzkum plodin (IPK) v Gaterslebenu. Dlouhodobé spolupráci odpovídá mnoho společných publikací a široké spektrum témat, které bych shrnul studia struktury a evoluce genomu rostlin,“ sdělil LN profesor Jaroslav Doležel, čerstvý držitel ceny Česká hlava. Ten se věnuje v Akademii věd a Centru regionu Haná při olomoucké Univerzitě Palackého sekvenování genomu ječmene i pšenice.
Vazby na Leibnizův institut fotonických technologií v Jeně rozvíjejí zase vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky AV (Tomáš Čižmár, Ota Samek, Zdeněk Pilát) a Ústavu fotoniky AV v Praze (téma vláknových laserů). Vědci z Ústavu termomechaniky AV spolupracují s experty z Lipska a Rostocku na výzkumu mořské vody i vodních par. Vazby mají též informatici a matematici: například profesor Eduard Feireisl, jeden z mála českých příjemců pokročilého ERC grantu, řeší matematické modely termodynamiky proudění tekutin. Brněnští archeologové našli své partnery pro výzkum i prezentaci výstav v Lipsku a v Mohuči.
„Od roku 2011 máme s Leibnizovými ústavy nejméně padesát společných publikací v impaktovaných časopisech,“ napsal LN Adam Petrusek, proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a aktivní vědec v oboru evoluční biologie planktonních korýšů.

(...)

Publikováno: Úterý 18.12.2018 12:10