Vandal posprejoval skály v Českém ráji, nápisy tam můžou být stovky let|liberec.iDNES.cz | 29.8.2018 | Rubrika: Liberec

(...)

Největší graffiti měří na délku šest metrů a na výšku metr a půl, druhé je na délku třímetrové. Na skalách jsou ještě tři menší nápisy.  Barva narušila mechy na skalách
„Za patnáct let aktivní činnosti nepamatuji, že by tu došlo k něčemu podobnému. Skály se tu vytváří miliony let, teď je někdo takto poškodí. Barva narušila mechy a povrchové struktury. Je to velký zásah do pískovce,“ řekl Miloš Zeman, dobrovolný strážce přírody pro Přírodní rezervaci Prachovské skály.
„Na přelomu září a října budeme s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy posuzovat, jaké jsou možnosti odstranění nápisů, zda to vůbec bez rizika poškození skalních povrchů půjde. Grafiťácké spreje jsou většinou velmi trvalé, pigment často proniká póry hlouběji do pískovce. Mechanické zbrušování postižených skal rozhodně nelze doporučit, mechy naopak v některých případech pomáhají,“ zmínil Petr Jenč, garant výzkumných projektů z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

(...)

Publikováno: Pondělí 03.09.2018 10:30