Válka o mozky. Češi v ní už tolik nekrvácejí|InfoLab | 8.10.2018 | Rubrika: Válka o mozky - Češi neztrácejí | Strana: 28

Jak věda a technologie narůstají na důležitosti, musejí státy čím dál více řešit fenomén odlivu mozků. Vědci a vizionáři často opouštějí domovské země a vyrážejí za lepšími podmínkami do světa. Trend se nevyhýbá ani Česku. Nejvíce z něj přitom zatím dokázala vytěžit Čína, která přetahuje některé schopné lidi i ze Spojených států.

„Výjimečná profesorka opouští Česko“ - titulek březnového článku, který vyšel v Lidových novinách, informoval o odchodu talentované české vědkyně Jany Roithové na University Radboud v nizozemském Nijmegenu. Roithová, jež se v Česku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy zabývala výzkumem organických reakcí pomocí hmotnostní spektrometrie a na své práce dvakrát získala grant Evropské výzkumné rady, odešla z Prahy 1. července letošního roku.
Po dohodě s fakultou si vědkyně odvezla do Nizozemska i přístroje a další vybavení, které za granty pořídila. Pro Česko byl ovšem její odchod ztrátou nejen kvůli materiálním věcem. Profesorka se mohla pyšnit 170 studiemi a 3500 citacemi. Její práce se objevovala v prestižních odborných časopisech jako JACS či Angewandte Chemie. Zároveň s ní odešlo i několik dalších vědců z její skupiny.
„Její odchod je velkou ztrátou. Nejen protože přicházíme o vynikající vědkyni a učitelku, ale také proto, že Jana dokázala na katedře vytvořit excelentní, velmi náročné vědecké prostředí, kde mohli vedle ní obstát jen zcela špičkoví vědci, a stanovovala velmi náročnou laťku i pro studenty, ostatní kolegy a celou fakultu,“ řekl Lidovým novinám biochemik a prorektor UK pro vědu a výzkum Jan Konvalinka.
Ještě před Roithovou odešel z pražské Přírodovědecké fakulty další držitel evropského grantu chemik Michael Bojdys, jehož do Česka přivábil shodou okolností systém shánění lidí zavedený právě Roithovou. Původem polský vědec s titulem z Cambridge, který pracoval a žil v Německu a Velké Británii, se z Prahy odstěhoval po čtyřech letech. Pracoval tu například na hledání nových vodivých materiálů pro elektroniku.

Publikováno: Středa 10.10.2018 16:20

Kategorie: