V Litoměřicích vznikne centrum výzkumu geotermální energie Právo | 15.6.2017 | Rubrika: Severozápadní Čechy | Strana: 12

(...)

Stavba výzkumného centra má být hotova do konce příštího roku, má stát přibližně 50 miliónů korun. Celý projekt má pak rozpočet přibližně 130 miliónů korun. Hlavním cílem je vytvořit zázemí pro zkoumání efektivního využívání hlubinné geotermální energie. Ta představuje prakticky nevyčerpatelný zdroj čisté energie. Projekt má ověřit čerpání energie z hloubek tří až pěti kilometrů. Teplota v takových hloubkách dosahuje 100 až 200 stupňů Celsia.
„Hlavní náplní bude rozvoj a testování nových vrtných technologií ve středních a velkých hloubkách, rozvoj technologií simulace propustnosti hornin a seismické monitorování,“ řekl ředitel projektu Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy, která je nositelem projektu. Do projektu je zapojena i Technická univerzita v Liberci, ČVUT a tři ústavy Akademie věd ČR.
Město Litoměřice je strategickým partnerem projektu. Již v letech 2006 a 2007 nechalo udělat dosud nejhlubší průzkumný geotermální vrt právě u Jiříkových kasáren, kde budou další vrty následovat. Dosavadní vrt se po úpravách stane seizmickým monitorovacím vrtem.
V budoucnu Litoměřice plánují využít geotermální energii pro vytápění města.

Publikováno: Čtvrtek 15.06.2017 14:20

Kategorie: