V Krkonoších je nyní barevný sníh. Jako v polárních oblastech Mladá fronta DNES | 17.5.2017 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 14

ŠPINDLERŮV MLÝN Odbočujeme z horského chodníku mezi stromy k meandrům Labe na dně Labského dolu. Sníh je mokrý, teplota těsně nad nulou. Jsme v nadmořské výšce 1 030 metrů v první zóně Krkonošského národního parku (KRNAP), kam se běžně nesmí. Mezi stromy se stále drží sníh. I když je polovina května, v Labském dole je jako v lednici.
„Tady se barevné sněhy od dubna do konce května objevují celkem pravidelně. Je to dané plochým charakterem krajiny a extrémními klimatickými podmínkami. Sníh se drží dlouho do jara,“ říká Linda Nedbalová z katedry ekologie Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy v Praze, když lopatkou odstraňuje tři centimetry nového sněhu. Začínají být vidět skvrny zelených odstínů -shluky stovek milionů buněk. Zbarvení sněhu způsobuje intenzivní růst specializovaných autotrofních mikroorganismů - sněžných řas. Zbarvení není nic nadpřirozeného, jak si mysleli dávní horalé, kteří je pokládali za boží varování. „Tahle lokalita je pro sněžné řasy ideální. Plochý ráz umožňuje, že nikam nestékají a na rovině se mohou lépe vyvinout než ve svahu,“ pokračuje Linda Nedbalová, která se výzkumu sněžných řas věnuje řadu let. Je součástí skupiny tří vědců, která v Labském dole tři dny unikátní jev zkoumá.

(...)

Publikováno: Středa 17.05.2017 10:55