Už nejsem tak naivní|Umění darovat | 29.3.2018 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 6

K čemu je dobrý mezinárodní přesah, co vadí politikům na neziskovkách a co by dnes udělal jinak, říká v rozhovoru Šimon Pánek, šéf největší nevládní organizace v Česku.

Není větší ikony v českém světě nezisku.
Když se v roce 1988 osudově zatřásla země v Arménii a zanechala spoustu mrtvých a raněných, tehdejší student přírodovědecké fakulty sesbíral s přáteli materiální pomoc, naházel ji na korby nákladních aut a vyrazili tam. Z punkového začátku ryzí pomoci je po čtvrt století v Česku největší a ve světě nejznámější česká nevládní organizace Člověk v tísni. Čtvrt století jí šéfuje její někdejší spoluzakladatel Šimon Pánek. Mnohými považován za možného kandidáta na prezidenta, Pánek oslavil padesátku a k odchodu z neziskovky, která má roční obrat přes miliardu korun, se ani náhodou nechystá.

(...)

Šimon Pánek (1967) se narodil v Praze. Studoval obor biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V listopadu 1989 byl studentským vůdcem, členem Koordinačního stávkového výboru studentů vysokých škol, členem Občanského fóra a týmu Václava Havla, jenž vyjednával o sestavení demokratické vlády. V roce 1992 spoluzakládal soukromou informační agenturu Epicentrum, přinášející zpravodajství z krizových oblastí světa. V letech 1992–1997 pracoval pro Nadaci LN. Spoluzakladatel a ředitel organizace Člověk v tísni, jedné z největších neziskovek ve střední Evropě.

Publikováno: Čtvrtek 12.04.2018 12:40

Kategorie: