Upírovi tváří v tvář. Vědci luští velkou záhadu z Čelákovic Mladá fronta DNES | 11.11.2016 | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 17

(...)

vázané ruce, oddělená hlava či kolík v srdci. Většina ze čtrnácti mužů, jejichž ostatky našel v roce 1966 na okraji Čelákovic se svým týmem archeolog Jaroslav Špaček, byla pohřbena hodně zvláštně.
„Badatelům se tehdy zdálo, že tam vidí jednoznačná protivampyrická opatření. Přiklonili se k tomu, že by se mohlo jednat o raně středověké období – 10. až 12. století. O výsledcích se dozvěděla širší veřejnost a do dneška stále přežívá informace, že Čelákovice jsou líhní upírů a že jich tam byla největší koncentrace v Evropě,“ uvedl Jiří Šindelář, který se podílel na novém výzkumu. Původní verzi nyní s pomocí moderních výzkumných metod revidovali badatelé z muzea v Čelákovicích, Archeologického ústavu Akademie věd a antropologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Bohužel pro některé záhadology vyšlo najevo, že se samozřejmě o žádné upíry nejedná. Dokonce ani ne v tom slova smyslu, že by si to tehdejší lidé o pohřbených mysleli a snažili se jim nějak zamezit v přístupu zpátky na svět,“ doplnil Šindelář z firmy Geo-cz. Díky takzvané radiokarbonové dataci zjistili, že ostatky nejsou tak staré, jak předpokládali jejich předchůdci, ale až z doby mezi 13. a 15. stoletím. „Spoutané ruce a další opatření naznačovala, že pohřbení byli lidé z okraje společnosti, pravděpodobně trestanci, kteří zemřeli násilně při popravě, nemohli je pohřbít normálně podle křesťanských rituálů. Nyní máme spoustu analogií a víme, že k takovým věcem v té době docházelo,“ doplnil Šindelář.

(,...)

Publikováno: Pátek 11.11.2016 10:25