UDRŽITELNÁ MOBILITA (2) Etika a provoz autonomních vozidel Truck & business | 22.5.2017 | Rubrika: Trendy | Strana: 32

(...)

Náš projekt probíhá v rámci programu AV21 Současná etika a zahrnuje více organizací a jednotlivců, např. Daniela Novotného z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který výraznou měrou přispěl k odpovědím na položené otázky, či Robina Kopeckého z Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě UK. V první fázi projektu se pokoušíme pomocí metod experimentální filosofie zjistit morální intuice respondentů ohledně autonomních vozidel a zařadit je do širšího rámce jejich obecnějších morálních intuic. Tato data budou velmi cenná nejen pro výrobce automobilů, ale také pro nás, protože potřebujeme vědět, jakým způsobem skloubit etické požadavky na autonomní vozidla s etickými požadavky, které na ně budou klást jejich uživatelé. V druhé fázi projektu budeme navrhovat jednotlivé modely etických systémů pro řízení autonomních vozidel a budeme se je snažit uvést do nějaké rovnováhy s morálními intuicemi. A nakonec, kromě odborných publikací, připravíme publikaci v anglickém jazyce, která bude sloužit přímo automobilkám. V ní najdou rozhodovací diagramy pro jednotlivé etické systémy včetně diskuse o jejich kladech, záporech a míře kompatibility s morálními intuicemi potenciálních uživatelů autonomních vozidel.

Publikováno: Pátek 26.05.2017 16:30

Kategorie: