Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil|média

cnn.prima.cz|17.1.2021
Že všichni plazi rostou po celý život, je mýtus, zjistili to čeští vědci

Až donedávna panovala mezi laiky i mezi vědci představa, že plazi se od ostatních obratlovců odlišují (kromě jiných specifik) jednou unikátní vlastností – celoživotním růstem těla. Jak ukázal nový výzkum týmu českých vědců vedeného odborníky z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK, není tato představa zcela nepodložená, nicméně ani zdaleka se netýká všech plazích druhů.

iprima.cz|16.2.2021
Jednou musí vyrůst (téměř) každý

Jak ukázal nový výzkum týmu českých vědců vedený odborníky z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK, není tato představa zcela nezaložená, nicméně ani zdaleka se netýká všech plazích druhů. K poměrně převratnému zjištění dospěli pomocí originální metody, která nevyžaduje dlouhé roky pracného měření. Studie vyšla nedávno v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

lidovky.cz|16.2.2021
Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

Tým Petry Frýdlové z katedry zoologie PříFUK tak přišel s novým přístupem - sledováním přítomnosti takzvané růstové ploténky v končetinách šupinatých plazů. Ploténka je podle odborníků nezbytná pro růst dlouhých kostí, jako je třeba stehenní kost.

24zpravy.com|16.2.2021
Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

Tım Petry Frıdlové z katedry zoologie PříFUK tak přišel s novım přístupem - sledováním přítomnosti takzvané růstové ploténky v končetinách šupinatıch plazů. Ploténka je podle odborníků nezbytná pro růst dlouhıch kostí, jako je třeba stehenní kost.

eurozpravy.cz|13.2.2021
Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK). To, zda mají zkoumaná zvířata ukončený, nebo stále probíhající růst, určovali podle přítomnosti růstové ploténky u různých druhů. Vyhnuli se tím komplikovanému měření. Výsledky byly překvapivé. O výzkumu za fakultu informoval ČTK Michal Andrle v tiskové zprávě.

ekolist.cz|13.2.2021

(...)

Tým Petry Frýdlové z katedry zoologie PřF UK tak přišel s novým přístupem - sledováním přítomnosti takzvané růstové ploténky v končetinách šupinatých plazů. Ploténka je podle odborníků nezbytná pro růst dlouhých kostí, jako je třeba stehenní kost. Jde o chrupavčitou strukturu uvnitř kostí, kterou lze v detailu zobrazit metodou rentgenové mikrotomografie. Podle vědců bez růstové ploténky nemůže kost růst do délky. Když například u savců v určitém věku zmizí, definitivně to zastaví jejich růst.

ceskenoviny.cz|13.2.2021

(...)
Podle odborníků je využití klasického měření u plazů problematické z několika důvodů. Měřit dlouhověké plazy, například jednou měsíčně, je časově náročné, u drobných zvířat je pak obtížné zkoumat, zda povyrostli třeba o milimetr.

enviweb.cz|13.2.2021
Tým vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PřF UK). To, zda mají zkoumaná zvířata ukončený, nebo stále probíhající růst, určovali podle přítomnosti růstové ploténky u různých druhů. Vyhnuli se tím komplikovanému měření. Výsledky byly překvapivé.

aktualnizpravy.cz|13.2.2021

Publikováno: Úterý 16.02.2021 12:50