TYGR, ŽIRAFA, GORILA… NEHODÍCÍ SE ŠKRTNĚTE!|

Letos uhynul poslední samec jednoho z druhů nosorožců. V relativně blízké budoucnosti mohou ze světa zmizet tygři, žirafy, sloni, gorily, medvědi a tak dále. A potom? Kdo bude na řadě potom? Je možné, že tvorové, kteří vymírání zvířat z velké míry způsobují. Lidé…

(...)

Zvířata jsou hubena i pro jídlo a některé druhy jsou loveny, což vede k nedostatku přirozené potravy pro další. Dosud fungující potravní řetězec může být fatálně narušen, případně může ze světa navždy zmizet unikátní druh. Když byl docent Daniel Frynta z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v jižním Kamerunu, zjistil, že většina tamních dětí již ochutnala gorilí maso. „Vzdor strážcům rezervace se bohužel běžně stává, že kdo do ní přijde s puškou, zastřelí si gorilu, odnese ji a sní. Je otázkou, nakolik lze takové chování místním vyčítat, protože oni tím řeší své problémy s nedostatkem bílkovin,“ říká Daniel Frynta a dodává: „Každopádně z šesti forem lidoopů – vždy dvou druhů goril, šimpanzů a orangutanů – to mají tři nahnuté, horské gorily už teď mají malou naději na přežití. Ani jeden druh lidoopa nemá budoucnost v přírodě růžovou.“

(...)

Publikováno: Pondělí 05.11.2018 13:50