Turisti nevědí...|Lidové noviny | 3.11.2018 | Rubrika: Orientace | Strana: 19

(...)

Problém s turistickým ruchem je přitom velmi starý, takzvaný index iritace místního obyvatelstva vznikl již v roce 1975. Popisuje náladu obyvatel na stupnici od euforie přes apatii a naštvanost až po otevřený odpor. U nás se dříve o negativech turistického ruchu mluvilo především v souvislosti s ochranou přírody, s trochou nadsázky to ilustruje šlágr Ivana Mládka o střetech turistů s medvědy. Dnes se ale obyvateli rezervace stali lidé žijící v centrech měst. „Problém se jmenuje overtourism neboli nadměrný cestovní ruch. Ten se zhoršuje na určitých místech a v určitém čase, když se tam koncentruje velké množství lidí,“ říká doktorka Dana Fialová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Praze, která se sociální geografií cestovního ruchu dlouhodobě zabývá.

(...)

Publikováno: Pondělí 05.11.2018 14:00