Tomáš Scholz| media | 27.10.2017 |

ego!| 27.10.2017 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 6

(...)

O objevu českých vědců referovala letos v lednu i televize CNN. Tomáš Scholz ale tvrdí, že panika je zbytečná. Přestože červ, který se může dostat do lidského těla, dorůstá až do 15 metrů, „dá se s ním žít“, ujišťuje znalec cizopasníků. Ostatně to dobrovolně vyzkoušel i jeho kolega Julius Lukeš, nynější šéf Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, kde profesor Scholz působí.

(...)

Tomáš Scholz (57) Rodák z Prahy patří mezi přední vědce v oboru rybí parazitologie. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze a od roku 1985 působí v Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. V letech 2002–2012 byl jeho ředitelem. Tasemnice a další cizopasníky zkoumal v mnoha zemích světa, například v Peru, Súdánu, Etiopii, Laosu, Bangladéši nebo Kambodži. Přednášel celkem tři roky ve výzkumném centru v mexické Méridě (Yucatán) a téměř rok na brazilské univerzitě nedaleko Ria de Janeira. Je profesorem na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Letos získal Fulbrightovo stipendium pro vědecké pracovníky na St. Norbert College ve státě Wisconsin. Je ženatý, má dvě dcery a vnuka. Současná móda pojídání syrových pokrmů přinesla zvýšení počtu případů nákazy parazitem, ale nijak zásadní. Spíše se o nich více píše. Napadení lidé jsou někdy naopak silnější než ti bez tasemnic. Jako by vás nový „spolubydlící“ donutil zařadit vyšší rychlost metabolismu.

iHNed.cz | 27.10.2017

Objev českého parazitologa Tomáše Scholze vyděsil Američany. Sushi ale jí rád pořád

(...)

* Rodák z Prahy patří mezi přední vědce v oboru rybí parazitologie. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze a od roku 1985 působí v Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Publikováno: Pátek 27.10.2017 09:40

Kategorie: