Tomáš Koblas: Věda je ideálním oborem pro přerostlé děti|denik.cz | 10.1.2018 | Rubrika: Zdraví

What
  • Fakulta v médiích
Čas 11.01.2018
od 09:35 do 09:35
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Biochemik Tomáš Koblas se léčbou diabetu zabývá déle než deset let. Loni získal cenu Discovery Award, již uděluje společnost Novartis mladým vědcům, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli medicínského výzkumu.

Metoda přeprogramování buněk, na níž jeho tým pracoval od roku 2013, způsobí v budoucnosti absolutní převrat v léčbě cukrovky, jedné z nejčastějších civilizačních chorob. Přenesení výsledků studie do klinické praxe by znamenalo pro většinu pacientů naprostý zlom v životě – zbavili by se inzulinových injekcí a předešli dalším vážným komplikacím, které jsou s tímto onemocněním spojeny.

(...)

RNDr. Tomáš Koblas, Ph.D. (*1978) absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2004 je členem pracovního týmu Laboratoře Langerhansových ostrůvků Centra experimentální medicíny IKEM. Působil na stážích v USA, Izraeli, Belgii, Francii a Itálii. Je řešitelem nebo spoluřešitelem řady výzkumných projektů v diabetologii. Loni získal ocenění v soutěži Discovery Award, která jsou udělována společností Novartis českým výzkumníkům do 40 let."

Publikováno: Čtvrtek 11.01.2018 09:40

Kategorie: