Tající ledovce uvolňují do atmosféry metan|média

Metro | 28.1.2019 | Rubrika: Cesty | Strana: 12
Časopis Nature publikoval novou studii zabývající se problematikou biologických procesů pod ledovci. Na jejím vzniku se podílel mezinárodní tým utvořený mimo jiné z vědců Univerzity Karlovy. Jeho součástí byl i Marek Stibal, vedoucí týmu kryosférické ekologie na katedře ekologie PřF UK,

iforum.cuni.cz|10.1.2019
Časopis Nature zveřejnil přelomovou studii pražských přírodovědců

21.stoleti.cz|3.1.2019
Uvolňování podledovcového metanu do atmosféry

www.radio.cz|3.1.2019
Studie prokázala uvolňování metanu do atmosféry z ledovce

www.nase-voda.cz| 8.1.2019
Tající ledovce uvolňují do atmosféry metan

aktualne.cz | 4.1.2019 | Rubrika: Věda
Češi popsali paradox: Grónský ledovec taje kvůli oteplování. K němu ale sám přispívá

irozhlas.cz | 5.1.2019 | Rubrika: Věda
Další dílek do skládačky globálního oteplování. Mokřady pod ledovcem vypouští metan do atmosféry, uvádí studie

Z grónského ledovce se během léta uvolňuje metan, uvádí studie mezinárodního týmu vědců, která byla publikována v prestižním časopise Nature. To může být další důležitý díl skládačky s ohledem na globální změnu klimatu. Odborníci, mezi které patří i vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, strávili v Grónsku u ledovcové řeky tři měsíce, aby koncentraci metanu změřili.

Lidovky.cz| 4.1.2019 | Rubrika: Lidovky / Věda
Mikroorganismy v ledovci podle studie uvolňují metan do atmosféry. Ten podle vědců může ovlivňovat globální klima

Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Biologické procesy pod ledem podle ní mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, a tím i globální klima. Fakulta to sdělila ve středu v tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Nature.

Lidové noviny | 4.1.2019 | Rubrika: Domov | Strana: 3
Zjistil to mezinárodní tým, v němž pracovali i tři vědci z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vPraze Marek Stibal, Jakub Žárský a americký kolega Tyler J. Kohler.

ekolist.cz | 3.1.2019
Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Biologické procesy pod ledem podle ní mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, a tím i globální klima. Fakulta to sdělila ve včerejší tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Nature.

ct24.cz | 2.1.2019 | Rubrika: Věda
Z tajícího Grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, tvrdí nová studie publikovaná v časopise Nature, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Výzkum ukazuje, že biologické procesy pod ledem mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a následně i celoplanetární klima.

Metan je po vodní páře a oxidu uhličitém třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře. I když je přítomen v nižší koncentraci než CO2, jeho skleníkový efekt je 20–28krát silnější než u CO2, a má tak značný dopad na probíhající klimatické změny.

Zpravodajství ČTK | 2.1.2019 | 19:00 | Rubrika ČTK
Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Biologické procesy pod ledem podle ní mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, a tím i globální klima. Fakulta to sdělila v dnešní tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Nature.

sciencemag.cz | 3.1.2019 | Rubrika: Tiskové zprávy
Studie přidává na seznam ekosystémů produkujících metan i podledovcové sedimenty.
Z tajícího Grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, tvrdí nová studie publikovaná v časopise Nature, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Studie ukazuje, že biologické procesy pod ledem mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a následně i celoplanetární klima.

Radio Praha | 3.1.2019 |
V grónských ledovcových vrtech a antarktickém podledovcovém jezeře byl metan nalezen už v minulosti, až nová studie ale ukazuje, že se podledovcový metan skutečně uvolňuje do atmosféry, a to po celé léto při tání ledu. "Mikroorganismy skrývající se pod kilometrem grónského ledu tak můžou představovat další důležitý faktor v probíhajících klimatických změnách, faktor, který byl doposud ignorován," poznamenal Marek Stibal z PřF UK.

novinky.cz | 3.1.2019 | Rubrika: Věda a školy
Je to poslední zvonění, varovali klimatologové před oteplováním
Metan je po vodní páře a oxidu uhličitém (CO2) třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře. Přestože je přítomný v nižší koncentraci než oxid, jeho skleníkový efekt je až osmadvacetkrát silnější.
„Většina metanu na Zemi je produkována mikroorganismy v bezkyslíkatém prostředí. Velký podíl na tom mají přírodní mokřady, ale také zemědělství – metan vzniká ve velkých množstvích v rýžových polích a také v trávicím traktu dobytka,” připomíná přírodovědecká fakulta.

ekolist.cz | 3.1.2019 |

Lidové noviny | 4.1.2019 | Rubrika: Domov | Strana: 3
Není to veselé čtení. Z tajícího kontinentálního ledovce v Grónsku se během léta uvolňují značné koncentrace metanu. Biologické procesy pod ledem tak mohou ovlivňovat objem skleníkových plynů v atmosféře – a následně i klima na planetě Zemi.

Publikováno: Pátek 04.01.2019 16:25

Kategorie: