Tajemný šakal dorazil k hranicím Prahy Lidové noviny | 6.6.2016 | Rubrika: Titulní strana |, Klára Pyšková

Až donedávna se na českém území vyskytoval spíše výjimečně. Minulý týden se však přece jen podařilo potvrdit, že se tu šakal obecný opakovaně objevuje. A dokonce blíže k lidským obydlím, než jsme si mysleli.
Šakal se naposledy objevil prvního června na jižním okraji Prahy, kde jej zachytil objektiv Michala Zouhara.
Podle časopisu Vesmír, který o výskytu šakala obecného informoval, jde o první známý případ, kdy bylo toto zvíře vyfotografováno z tak malé vzdálenosti.
Jak ale uvádí pro server Lidovky. cz zoolog Jiří Šafář, jako všechny šelmy jsou i šakalové vůči člověku velmi opatrní. Mohlo tedy jít o náhodu. „Šakal žije skrytým způsobem života, má aktivitu spíše soumračnou až večerní,“ vysvětluje. „Možná že v době, kdy mají šakali mláďata a potřebují sehnat víc potravy, tak mohou být i méně opatrní a vydají se blíž k lidským sídlům,“ dodává Šafář, co mohlo stát za tím, že byl šakal vyfocen na okraji Prahy.
Podle zoologa není jasné, zda šlo o samotného jedince, nebo o zvíře, které je v páru. Nejisté je i to, jestli šakal českým územím jen neprocházel.
Každopádně se lidé nemusejí obávat. Šakali jsou totiž značně plaší.
Pokračování na straně 5

Tajemný šakal dorazil k hranicím Prahy
Dokončení ze strany 1
Kláře Pyškové, studentce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, se podařilo šakala zachytit pomocí fotopasti již loni v červnu. Tehdy se šelma objevila v Polabí. „Pozorování spolu ale určitě, vzhledem k poměrně velké vzdálenosti mezi lokalitami, nesouvisí,“ uvedla Pyšková na dotaz, zda mohlo jít o stejného jedince, nebo o jedince ze stejného páru.

(...)

Publikováno: Pondělí 06.06.2016 10:25