Tábor, kde se učí o molekulách Lidové noviny | 29.8.2017 | Rubrika: Akademie | Strana: 15 | Autor: LENKA POLÁKOVÁ

Na táboře v Běstvině se nadané děti setkávají s vrstevníky podobných zájmů i s věhlasnými vědci.

Obklopený lesy nedaleko rybníka působí jako klasický letní tábor. V Běstvině v podhůří Železných hor se ale každý rok ve dřevěných chatičkách ubytují ti nejtalentovanější mladí chemici a biologové. Stráví zde dva týdny a odvezou si tolik znalostí, které by ve škole vstřebávali dva tři roky.

Letní tábor, či spíš soustředění, se koná v Běstvině už tři desítky let. Už tehdy se na stejnojmennou akci sjížděli nejúspěšnější absolventi krajských kol chemické a biologické olympiády.

(...)

Devadesátiminutové přednášky vedou vysokoškolští studenti i pedagogové. Často jsou lektoři bývalými frekventanty tábora a mají k němu srdečný vztah. „Jezdím sem od třinácti let, už na střední škole v roce 1987 jsem tu začal přednášet,“ vzpomíná profesor Jan Černý z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pobyt na soustředění pro mladé ho vždycky nabije energií. Děti podle něj ještě nejsou zkažené a „okoralé“, pro vysokoškolského kantora je radost si s nimi povídat.

(...)

Publikováno: Úterý 29.08.2017 14:05