Světlo, které nás ohrožuje|Stream.CZ | 22.10.2018 | 15:00 | Pořad: A DOST!

Jan TUNA, moderátor
--------------------
Mobily, tablety, počítače, televize, pouliční lampy s modrým světlem, světla aut, ještě nikdy v historii jsme my lidé nebyli tak hodně zasaženi světelným smogem, jako za posledních ani ne 20 let, ještě nikdy nebyl tak hodně smazán rozdíl mezi dnem a nocí, a to má velké následky na naše zdraví, bohužel negativní. I když to dlouho sami na sobě nepoznáme a netušíme, jak hodně nám to škodí. V A DOST! jsme se tomu věnovali už před téměř 4 lety v souvislosti s LED žárovky. A dnes je s masivním rozšířením elektronických zařízení situace ještě horší a my vám ukážeme, na co si dát především pozor a co dělat, abychom z toho jednou neměli velké zdravotní problémy. Určitě se podívejte. Na Zemi se od jejího vzniku neustále střídá den a noc, světlo a tma. Obojí k životu potřebujeme, jenže opravdové tmy máme poslední roky dramatický nedostatek. Sami na sebe večer a v noci necháváme dobrovolně zářit světlo, které se podobá tomu, co vyzařuje přes den Slunce, tedy s modrou složkou spektra, která je přes den potřebná, večer a v noci ale škodlivá.

doc. RNDr. Zdeňka BENDOVÁ, Ph.D., chronobiologPřírodovědecká fakulta Univerzita Karlova, vedoucí katedry fyziologie
--------------------
Veškeré organismy na týhle planetě včetně člověka, včetně rostlin, hmyzu a tak dále jsou nastaveni na to, že potřebují mít velký kontrast mezi světlem ve dne a tmou v noci. Tenhle ten kontrast je velmi důležitý proto, aby fungoval jejich přirozený biorytmus, aby se prostě dokázaly jejich biologické hodiny, který řídí i naši fyziologické funkce, fyziologické funkce v podstatě všech živých organismů, tak, aby se dokázaly synchronizovat, srovnat se solárním cyklem, s rotací Země kolem svý osy, aby dokázaly přesně odhadnout čas, dokázaly synchronizovat fyziologické procesy v organismu s tím solárním časem. K tomu je důležité, aby intenzita světla ve dne byla vysoká a tma v noci dostatečná.

(...)

Publikováno: Středa 31.10.2018 16:20