Studie: Vzdělaní Češi žijí o osmnáct let déle Mladá fronta DNES | 3.6.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1

(...)

Čeští odborníci pochybují

Čeští demografové se na tom, že se věk českých mužů liší podle vzdělání, s OECD shodnou. O tom, že rozdíl je až takto obrovský, však přece jen pochybují.
„Je to velmi nadhodnocené číslo,“ myslí si demografka Markéta Pechholdová z Vysoké školy ekonomické v Praze. Podílela se na výzkumu na stejné téma, podle kterého je rozdíl v šanci na dožití mezi vysokoškoláky a muži se základním vzděláním 8,7 roku. Za tím, že se statistici neshodnou, je zřejmě chyba ve zpracování dat. V České republice se totiž na rozdíl například od Skandinávie neuvádí na úmrtním listu dosažené vzdělání. „V roce 2015 nebylo uvedeno v 70 procentech případů,“ vysvětluje Jitka Rychtaříková z katedry demografie na Přírodovědné fakultě Univerzity Karlovy v Praze, jak mohly dvě studie dojít k tak odlišným závěrům.
O tom, že na tom jsou muži se základním vzděláním v Česku hůře než v dalších zemích OECD, ale nepochybuje. „Úmrtnost od roku 1990 klesá, neklesá ale rovnoměrně. U vysokoškoláků, kteří se už předtím dožívali vyššího věku, klesala rychleji,“ dodává Rychtaříková.

Publikováno: Pondělí 05.06.2017 09:40

Kategorie: