Střílet vlky? Myslivci se bojí o pověst|Lidové noviny | 4.2.2019 | Rubrika: Domov | Strana: 5

(...)

Smečky se s různou intenzitou usazují hlavně v příhraničních oblastech. Zázemím jim jsou třeba Šumava, Krušné hory či Broumovsko. Teritoria často zasahují do sousedních států. Vlčí rádius je různý. Někdy se pohybují na ploše několika kilometrů čtverečních, jindy jsou to stovky kilometrů. Co stojí za zotavováním vlčí populace v Evropě, nelze s jistotou říci. Vědci pouze opatrně mluví o možných příčinách.
„Jedním z faktorů je opouštění venkova. Lidé se stěhují do města, to je jeden faktor, na venkově je tak více prostoru,“ přiblížil serveru Lidovky.cz expert na vlky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavel Hulva. „Další fenomén je takzvaná nová divočina, což jsou místa, která nejsou na rozdíl od jiných zemědělsky a lesnicky obhospodařována, zarůstají a je tak možné, že tam mají šelmy více prostoru,“ přidal další faktor.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 14.02.2019 16:35