Sražená vlčice na Děčínsku měla skutečně prašivinu|sciencemag.cz | 22.3.2019 | Rubrika: Tiskové zprávy

Prašivina nemusí nutně znamenat smrt nakažených zvířat, často se z něj sama dostanou.

V únoru byla nalezena sražená vlčice nedaleko České Kamenice. Kvůli podezření na prašivinu byla převezena na Státní veterinární ústav v Praze, kde ve spolupráci s vědci z České zemědělské univerzity proběhla pitva.

Pitva vlčice prokázala úmrtí na akutní trauma v důsledku srážky s automobilem a potvrdila onemocnění prašivinou (Sarcoptes scabiei L., 1758), vzteklina byla vyloučena. Genetická analýza na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy prokázala, že zvíře náleželo ke středoevropské nížinné populaci, v jeho v žaludku byly nalezeny zbytky zkonzumovaného prasete divokého. To svědčí o tom, že samice nedlouho před smrtí běžně lovila a i přes napadení prašivinou se živila volně žijícími živočichy.

(...)

Publikováno: Pondělí 25.03.2019 13:45