Spory o Šumavu trvají Haló noviny | 27.7.2016 | Rubrika: Z domova - Pavel Kindlmann

Spory o podobu ochrany přírody v Národním parku Šumava mezi ekology a místními starosty neodstranilo ani včerejší veřejné slyšení k petici za lepší zákon o Národním parku Šumava, které se uskutečnilo v Senátu. Petici podepsalo již více než šedesát tisíc lidí.
Cílem petentů je prosadit do novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který je ve sněmovně před závěrečným schvalováním, aby přírodě bylo ponecháno nyní alespoň 30 procent plochy parku a do roku 2030 až polovina území parku. Dalším požadavkem je »omezení další zástavby harmonické krajiny Národního parku Šumava«, což Jaromír Bláha z Hnutí Duha označil za vůbec největší hrozbu. Kritici požadavků petentů argumentují tím, že lesy v bezzásahovém území vysychají a že toto území vytváří neprostupnou bariéru pro návštěvníky. Podle Pavla Kindlmanna z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jsou ale obavy z vysychání nepodložené. Starostové šumavských obcí zase hájí právo na rozvoj svých obcí.

(...)

Publikováno: Středa 27.07.2016 12:50