Soumrak lyžování v Česku. Sněhu ubývá a děla klimatickou změnu nezastaví|aktualne.cz | 22.11.2018 | Rubrika: Zimní sporty

(...)

Fenomén globálního oteplování, které už je podle drtivé většiny klimatologů natolik podpořen studiemi, že jej lze považovat za fakt, lze samozřejmě pozorovat i v Česku. A to nejen v častějších extrémních výkyvech počasí, jako bylo třeba letošní nezvykle dlouhé, horké a suché léto. Projevuje se i mírnějšími zimami, které lze v důsledku nárůstu průměrné teploty očekávat čím dál častěji. Podle pesimistických výhledů by dokonce na konci století mohlo být v Česku až o pět stupňů tepleji.

"Bude zkrátka méně sněžit a více pršet. Bude méně dnů se sněhovou pokrývkou a sněhová čára se posune výš. A sněhu i na horách bude méně a po kratší dobu. Takže sněhová sezona se zkrátí. Je mi líto, že nemám lepší zprávy, ale vyražte rychle na lyže, dokud ten sníh je," říká Radan Huth z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno: Pondělí 03.12.2018 16:00

Kategorie: