Sopku zkoumali magnetometrem Chebský deník | 8.10.2016 | Rubrika: Chebsko - Zprávy | Strana: 3, Jan Valenta

Studenti na Komorní hůrce měřili, kudy tekl lávový proud

Cheb – Další z geologických měření se v uplynulých dnech uskutečnila na vyhaslé sopce Komorní hůrka u Chebu. Tentokrát na vulkanický kopec zavítali studenti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, aby tu změřili změny magnetického pole. Úkon se prováděl magnetometrem a cílem tohoto měření bylo sledovat, kudy tekl před statisíci lety lávový proud. Měření poslouží i při znovuotevření Goethovy štoly uvnitř vulkánu.

„Proudy bazické lávy, které lávový proud tvoří, mají totiž vyšší magnetizaci než ostatní vulkanický materiál a horniny,“ sdělil doktor Jan Valenta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno: Pondělí 10.10.2016 14:50

Kategorie: