Slavné glóbusy roztocké dílny 5plus2 | 29.9.2017 | Rubrika: Česká republika | Strana: 1 | Autor: VIKTOR VOTRUBA

Po manufaktuře Felkl a syn nejsou v Roztokách žádné památky. Tato firma se přitom proslavila po celém světě.
ZÁBLESK HISTORIE

ROZTOKY Dodnes prý všichni kartografové a glóbografové (lidé zabývající se zpracováním glóbů, pozn. red.) dobře vědí, kde se nachází město Roztoky. Vděčí za to Janu Felklovi, vysloužilému dělostřelci s podnikavým duchem, jenž v roce 1854 založil první manufakturu na výrobu glóbů v Rakousku-Uhersku nesoucí název Felkl a syn. Výrobky z továrničky o dvaceti zaměstnancích putovaly do celého světa a pro svou kvalitu dosáhly mimořádného věhlasu.
„Výroba byla především manufakturní a vybavení továrničky bylo primitivní, bez jakékoliv mechanizace a pohonu,“ říká Eva Novotná, ředitelka Mapové sbírky a vedoucí Knihovny geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která o Felklovi letos vydala knihu Jan Felkl a syn: továrna na glóby. Stalo se tak u příležitosti výročí 200 let od jeho narození.
Zakladatel slavné firmy se narodil v roce 1817 v drobné vesničce Banín na Pardubicku v rodině sedláka Tadeáše Felkla a jeho ženy Magdaleny. Po vojně se odstěhoval do Prahy, kde byl zaměstnán jako zřízenec expedice novin.

(...)

Publikováno: Pondělí 02.10.2017 09:25