Síla dne a noci Téma | 25.8.2017 | Rubrika: Téma | Strana: 14 | Autor: PETRA HÁTLOVÁ

Světlo je jeden ze základních předpokladů vzniku a existence života. Přestože denní jas vnímáme zcela přirozeně, má na nás větší vliv, než si vůbec připouštíme. dalo by se říct, že jedno otočení planety Země kolem své osy řídí celý náš život.

Naše aktivita souvisí se světlem, přesněji řečeno, s modrým světlem, které je součástí slunečního spektra. „Biorytmus člověka je nastaven tak, abychom mohli maximálně využít denní svit. S rozedněním se v našem těle začíná odehrávat celá řada procesů, které vedou k tomu, abychom byli čilí. A naopak, pokud se začne šeřit, tyto procesy se tlumí a umožňují tělu odpočívat a regenerovat. Odborně je tento stav pravidelného opakování fyziologických stavů označován jako cirkadiánní rytmus,“ říká úvodem doc. RNDr. Zdeňka Bendová, Ph. D., vedoucí skupiny fyziologických adaptací a biorytmů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

(...)

Publikováno: Sobota 26.08.2017 08:35