Šedesátka na krku? Čas roztočit peníze Týden | 20.3.2017 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 38

(...)

Zdravější a lačnější

Překvapivá realita, jež vyvrací zažité mýty, má jednoduché vysvětlení. „Tito lidé už obvykle mají vyřešeno bydlení i potomky – splatili hypotéky, děti se osamostatnily, a jim se tedy snížily životní náklady. U ekonomicky aktivních hraje roli i skutečnost, že jsou na vrcholu kariéry,“ jmenuje ředitel agentury Médea Research Jan Matějka fenomény, v nichž česká populace kopíruje vývoj ve vyspělých státech.
A takových scénářů u nás bude stále přibývat. Do věku seniorů totiž dorůstá generace lidí, kteří si po revoluci dokázali – třeba podnikáním – zajistit slušné výdělky a jejichž zdravotní stav je oproti generaci jejich rodičů lepší. „Tito lidé nejenže mají více peněz, ale taky se ve třech ze čtyř případů cítí mnohem mladší, než odpovídá jejich skutečnému věku,“ dodává Lásková. A jak potvrzují demografové, nejde o fikci. Úmrtnost ve starším věku po roce 1989 zásadně poklesla a vývoj bude zřejmě pokračovat tímto směrem. „Naděje dožití mužů i žen bude díky novým lékařským technologiím, prevenci a také větší bohatosti trhu narůstat,“ řekla TÝDNU Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty UK.
Oproti současnosti, kdy dívky mají při narození šanci dožít se 82 let a chlapci 75,8 roku, se jejich vyhlídky podle demografky výhledově zlepší na 85 let, respektive 80 let. Což v praxi znamená, že podíl seniorů na celkové populaci poroste. Zatímco loni byl starší 65 let každý pátý Čech, za deset let to bude každý čtvrtý a v roce 2060 dokonce každý třetí. Což je v absolutních číslech o milion a tři sta tisíc více než dnes, jak tvrdí Český statistický úřad.
Ale zpátky k penězům. Tato malá statistická vsuvka totiž souvisí s postojem marketérů, kteří přestávají mít obavy z „nemravného“ cílení na starší spotřebitele. Podle Jana Matějky k tomu ostatně dochází už dnes a někdejší výčet omezující se na propagaci farmaceutických výrobků se bude rozšiřovat o další kategorie produktů a služeb.

(...)

Publikováno: Pondělí 20.03.2017 11:50