Samotáři českých vod, Týdeník Rozhlas | 11.7.2016 | Rubrika: Dobrodružství poznávání - Adam Petrusek

(...)

LINEÁRNÍ HIERARCHIE

Raci spolu sice nežijí ve skupině, na dně říčních koryt se ale potkávají a vládne mezi nimi nepsaná hierarchie. Ta je lineární, živočichové jsou seřazeni od superdominantního jedince až po toho nejvíce submisivního. „Slabší uhne tomu silnějšímu, když s ním přijde do kontaktu. V hierarchickém žebříčku se ale může posunout, když skokově povyroste díky výměně krunýře," vysvětluje Jiří Patoka z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity. Postavení a dominanci využívají raci k obhájení svého území, včetně úkrytu, zdrojů potravy nebo i lepší kvality vody v místě přítoku. Slabší jedinci se naopak často raději možnému konfliktu vyhnou. „Ukázalo se, že raci jsou schopni rozeznávat jedince svého druhu pomocí chemické a vizuální komunikace, spoustu potenciálních střetů tak dokážou vyřešit ještě před tím, než k nim dojde," popisuje Adam Petrusek, z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Pondělí 11.07.2016 14:45