Rozvody se začaly častěji objevovat až po vzniku Československa|ceskapozice.cz | 2.11.2018 | Rubrika: Česká pozice / Téma

„Představa, že většina domácností v minulosti byla složena z více generací, je mýtus, který ani nebyl možný z biologického hlediska. Lidé zakládali rodiny relativně pozdě. Na druhou stranu ale ani domácnosti jednotlivců nebyly typické,“ říká v rozhovoru historická demografka Alice Velková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Historická demografka Alice Velková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru mimo jiné říká: „Zatímco v 19. století ve společnosti převládaly ženy, které porodily alespoň čtyři děti, takže poslední dítě měly třeba až po čtyřicítce, generace žen narozených po roce 1890 své chování v tomto směru výrazně změnily. Pomalu, ale jistě se začal prosazovat model dvoudětné rodiny, který způsobil, že podíl žen se čtyřmi a více dětmi ve společnosti meziválečného období poklesl na pouhých 15 procent.“

(...)

Publikováno: Pátek 09.11.2018 16:05