Rozšíření tropického klíštěte|ČRo Plus | 12.6.2019 | 21:10 | Pořad: Den v 60 minutach

Letošní mírná zima prospěla rozšíření jednoho tropického druhu hmyzu, se kterým by asi sotva, kdo jsem toužil setkat osobně. V lesích na západě Německa poprvé přezimoval velké tropické klíště. S latinským názvem dialog marginálním. Oproti nám dobře známému klíštěti obecnému jejich Loma mnohem větší. Dospělý jedinec měří až 2 cm pochází z Afriky ve střední Evropě se už předtím párkrát toto klíště objevilo letos se mu ale poprvé podařilo přečkat zdejší zimu. 2 dobré zprávy obří klíšťata, kterých v našich zeměpisných šířkách pořád minimum dávají před lidmi přednost koním. V České republice se tento druh dosud zatím neobjevil. Ve spojení jsme teď parazitologie Janem Votypkou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zdravím vás vítejte ve vysílání pěkný den pane šípku, tak co o tomto tropickém druhů klíšťat klíštěte vůbec víme, co se o něm ví.

(...)

Publikováno: Pondělí 24.06.2019 15:50