Říjen v zahradě|Rodinný dům | 4.10.2017 | Rubrika: Zahrada - Kalendárium | Strana: 49

„Divoké husy na odletu, konec i babímu létu,“ tvrdí lidová pranostika. V říjnu dochází k častým teplotním změnám. Začátkem října může ještě doznívat teplé počasí, koncem jsou tu však už první mrazy, na které bychom měli zahradu připravit.

Výsadba stromů a keřů

Pokud toužíte po novém ovocném stromu, přišla vaše chvíle. Ovocné stromy můžete sázet až do prvních mrazů. Výjimkou jsou jen broskvoně, meruňky a ořešáky, které jsou choulostivější, a zejména v oblastech se studenějším klimatem je lepší je vysadit o něco dříve. Ovocné stromy namočte na jeden až dva dny do vody, abyste jim pomohli nastartovat růst kořenů. Sázejte je do dostatečně prostorných jam, kam se pohodlně vejde celý kořenový systém. Jako oporu pro mladé stromky zatlučte do připravené jámy kůl a stromek k němu přivažte. Kůl by měl končit pod prvními větvemi.
(...)

O autorovi| Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy