Renesanční osobnost|Týdeník Televize | 9.1.2018 | Rubrika: Aktuálně | Strana: 9

Další díl dokumentárního cyklu GEN je portrétem geologa, klimatologa a popularizátora vědy, pozoruhodného člověka Václava Cílka.

Brněnský rodák Václav Cílek je nezaměnitelně svůj. Má neobyčejnou schopnost vyprávět, zaujmout, získat si snad každého, kdo se s ním setká. Dokáže objevit krásu i v těch zdánlivě nejprostších věcech. Nechybí mu humor, ale ani skepse a jako popularizátor vědy je jedinečný. Často varovně zdvihne prst, nenechá vás ovšem upadnout do beznaděje a vždycky ukáže nebo aspoň naznačí cestu.
„Odolnost a klid duše nepadá jen tak z čisté oblohy. Musíme pečovat o své vnější i vnitřní prostředí. Měli bychom číst, chodit na koncerty, do přírody, na památná místa, abychom lépe zvládali nástrahy světa. Podívejte se třeba na zahrádkáře. Mají skoro neustále radost, protože vždy něco vyklíčí, naleznou novou chuť, objeví novou barvu květiny a nebo způsob, jak z topinamburů připravit bramboráky.“ Základ jeho všestrannosti je ve vzdělání, svými znalostmi jde ale daleko za hranice toho, co původně vystudoval. A nebylo toho málo. Ještě před hornickou průmyslovkou v Příbrami to na nějakou dobu byla anglickosvahilská střední škola v Tanzanii, v zemi, kde tehdy působil jeho otec.
„Potom jsem vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze, specializaci ložisková geologie. Na Ústavu geologie a geotechniky ČSAV jsem se pak věnoval zejména studiu lunárních hornin a krasových sedimentů a minerálů. Od poloviny 80. let se zabývám aspekty environmentální geologie, často ve spolupráci s přírodovědci různých oborů a archeology. Sleduji proměny české krajiny, klimatické změny a otázky životního prostředí. Občas píši. Chodím do přírody a hodně času trávím nad knížkami,“ říká sám o sobě.
Je také spisovatel, překladatel, filozof a esejista. Napsal řadu knih, kde najdeme přesahy od přírody nejen k filozofii, sociologii, psychologii, ale i literatuře, výtvarnému umění či hudbě a teologii. Získal mnohá ocenění za popularizaci vědy. V roce 2009 se stal laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Z televizních projektů, na nichž se podílel, připomeňme například Putování starými cestami, Kameny v české krajině, Řeka v proudu času, Podzemní Čechy a nelze opomenout ani Aleje jako součást naší krajiny či dokumentární seriál Magické hory, jímž provázel spolu s Květou Fialovou. *

Publikováno: Středa 10.01.2018 16:50

Kategorie: