"Pršeli snad i šneci," divila se žena. Expert řekl, proč jich je tolik|TN.cz | 23.6.2019 | Rubrika: TN.CZ/default

Žena z Opočna v Královéhradeckém kraji našla zahradu plnou hlemýžďů. Podle svých slov neměla skoro ani kam šlápnout. Odbornice potvrdila, že je takový úkaz normální.

Do redakce TN.cz poslala čtenářka fotografie svojí zahrady, která byla plná hlemýžďů zahradních, lidově šneků. Žena z toho byla velmi překvapená. "Dnes v noci z nebe kromě deště asi padali i šneci, protože jich je u našeho domu spousta. Není pomalu ani kam šlápnout," napsala.

Oslovili jsme proto odbornici na zoologii bezobratlých. Podle ní je něco takového běžné. "Šneci obvykle vylézají na povrch pouze v noci. Je však normální, že vylézají i během deště nebo po dešti. Jsou to velmi vlhkomilní živočichové," řekla Lucie Juřičková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Odbornici nezaskočilo ani to, že se hlemýžďů na jednom místě objevilo tolik. Šneci si totiž libují ve spleti bujné vegetace, která skýtá dostatek potravy a zároveň je chrání před vysušujícím sluncem. "Zvláště v tomhle velkém vedru by mohli vyschnout," dodala Juřičková.

Pokud i vaši zahradu po dešti "zaplaví" velké množství šneků, nemusíte mít vůbec obavy. Až tráva uschne, schovají se zpátky pod keře a trávu. Zahrádkářům navíc způsobí problémy jen výjimečně.

Publikováno: Pondělí 24.06.2019 16:20

Kategorie: