Proč se obézním chlapcům mění tělo směrem k dívčímu?|Haló noviny|1.10.2019

Obézním chlapcům se podle studií českých vědců mění tělo směrem k dívčímu, mají zduřené prsní žlázy a širší pánev. Tuk navíc produkuje ženské pohlavní hormony estrogeny, v těle se tak nedostatečně vyvíjí mužská reprodukční soustava. U obézních dívek puberta nastoupí dříve a je rychlejší, začínají také být menší, sdělil na odborné konferenci Pohyb na předpis Petr Sedlák z Katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Růst dítěte ovlivňuje v rané fázi výživa, potom pohyb a růstové hormony. V období puberty se k růstovým hormonům přidružuje významný vliv pohlavních hormonů, u obézních ale převažují ty ženské. »Dochází například ke zduření prsních žlázek neboli gynekomastii, ale i k nevratným změnám
na pánevní kosti,« uvedl Sedlák.

(...)

Publikováno: Úterý 01.10.2019 11:20