Proč se bojíme zmijí a užovek už ne? Umíme odhadnout jejich nebezpečnost|zpravy.iDNES.cz | 1.11.2018 | Rubrika: Zprávy iDNES.cz / Mazlíčci

Na vnímání strachu z hadů se zaměřil tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a ázerbájdžánské Státní univerzity v Baku. Podle výsledků studie lidé dokážou odhadnout nebezpečnost zmijí snáze než u jiných druhů hadů.

Studie je společným výsledkem projektů Evy Landové, Markéty Janovcové a Petry Polákové a jde o jedno z témat, které je na Karlově univerzitě zkoumáno dlouhodobě. Výsledky, jak je pro  popularizační web PřF UK  shrnula Iveta Štolhoferová, jsou opravdu zajímavé ( kompletní studie zde ).
V České republice žije pouze pět druhů hadů, z toho patří čtyři k neškodným užovkám. Jediným jedovatým druhem České republiky je zmije obecná  (Vipera berus) , jejíž jed však pro zdravého dospělého člověka není nebezpečný. Naopak v Ázerbájdžánu žije celkem 32 druhů evropských hadů včetně těch vůbec nejnebezpečnějších.

(...)

Publikováno: Pondělí 05.11.2018 13:50