Proč je důležité zdravě dýchat?|Moje psychologie | 22.5.2019 | Rubrika: Advertorial | Strana: 65

(...)

„Vzduch v domácnostech negativně ovlivňují jednak běžné domácí činnosti a jednak vzduch venkovní, včetně pylů nebo emisí z automobilů, a to přirozenou ventilací budov. Všechny tyto škodliviny se nám mohou buďto zachytit v plicích a na stěnách bytu či jeho zařízení, nebo mohou být vyčištěny a odvětrány ven,“ konstatuje RNDr. Jan Hovorka, Ph. D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle dětské alergoložky, pneumoložky a imunoložky MUDr. Zuzany Vančíkové, CSc., ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze rozhodně neplatí, že by si člověk mohl na škodliviny ve vzduchu zvyknout a posílit si imunitu tím, že je bude vdechovat dlouhodobě. „Negativní účinky inhalace škodlivin, ať už se jedná o smog nebo alergeny v případě alergiků a astmatiků, se kumulují a riziko zdravotních problémů stoupá s rostoucí dávkou těchto škodlivin,“ upozorňuje lékařka. Oba odborníci se shodují v tom, že nejkvalitnější vzduch si doma zajistíte kombinací pravidelného větrání a kvalitní čističky vzduchu.

(...)

Publikováno: Pátek 24.05.2019 15:25