Pro motýly a hmyz nezbývá mezi obrovskými lány polí místo, vysvětluje biolog|ČRo Plus | 25.6.2019 | 09:34 | Pořad: Pro a proti

(...)

Na kolik má podle vás pane Storchu, na mizení hmyzu podíl intenzivní zemědělství? A máte pro začátek na odpověď minutu.

David STORCH, biolog, Přírodovědecká fakulta Karlovy Univerzity
--------------------
Intenzivní průmyslové zemědělství je zcela dominantní příčinou mizení hmyzu, a to jak ve světovém měřítku, tak u nás. Přesný, přesné procesy, které vedou k tomu mizení hmyzu, pořádně ještě neznáme, podílí se na tom jednak změna struktury krajiny zcela jistě, to znamená, změna z tradičního jemnozrnného zemědělství v takovéto velkoškálové opravdu průmysl, průmyslové, a v druhé řadě se na tom podílí samozřejmě chemizace. Do jaké míry tyhle dva faktory změna struktury a chemizace jsou, jsou důležité, to vlastně zatím nevíme, ale předpokládáme, že oba hrají roli a rozhodně průmyslové zemědělství je tím hlavním faktorem mizení hmyzu.

(...)

Publikováno: Pátek 28.06.2019 11:25